Бокова: Ислямисти правят културно прочистване
Светът още не е намерил адекватен отговор на унищожаването на антики
На властите в тези държави им е трябвало известно време, за да реагират на действията на екстремистките групи. Подобни групировки обикновено се опитват да разчистят терена, като преследват малцинства и консолидират властта си чрез “културно прочистване”, като премахват следите от други култури, коментира Бокова.
Преди 15 години афганистанските талибани дадоха един от най-печално известните примери за тази политика, като взривиха две огромни древни статуи на Буда, които обявиха за неислямски. Но унищожаването на средновековни светилища в Тимбукту през 2012 г. и разрушаването на части от древния сирийски град Палмира от “Ислямска държава” м.г. пренесоха опасността по-наблизо, подчерта Бокова. Българката е сред кандидатите за поста генерален секретар на ООН, който трябва да бъде избран тази година, припомня Ройтерс.
“Знам, че няма да е лесно, но вече всички трябва да приемат сериозно унищожаването на културното наследство и паметниците на културата като част от тази екстремистка стратегия. Може би дори като най-лесно забележимата част от нея”, добави тя.
Според Бокова обаче светът все още се мъчи да се справи с проблема, който преди беше само от компетенциите на музеите, а сега е в стратегическата сфера. “Мисля, че това е нов феномен, който сега се появява и ние търсим отговор”, заяви тя.
По време на визитата си в Кабул генералният директор на ЮНЕСКО подписа споразумение с афганистанското правителство целящо да помогне за развитието на културата и творческите дейности в Афганистан и да потвърди значението на националната и културната идентичност посредством неотдавна създадения мултидонорски целеви фонд.
Последвайте ни
0 Коментара: