Днес в боливийския град Кочабамба официално ще бъде обявено, че в страната неграмотността е напълно ликвидирана, се казва в съобщение на боливийското министерство на културата.
“В официалната церемония по случай обявяването на територията на Боливия за освободена от неграмотност ще вземат участие боливийското държавно ръководство, парагвайският президент Фернандо Луго, генералният директор на Юнеско по въпросите на образованието, културата и науката Коичиро Мацуура, министрите на образованието на Куба и Венецуела”, се посочва в документа. “Ликвидирането на неграмотността е победа на културната революция”, се казва още там. Националната програма за ликвидиране на неграмотността бе приета по инициатива на боливийския президент Ево Моралес през април 2006 г. В кампанията взеха участие хиляди учители от Куба и Венецуела. В основата й залегна кубинския метод “Мога го”, по който бяха обучени 819 417 души, като 80% от тях бяха жени. В рамките на националната програма обучението се провеждаше не само за испански език, но и за езиците аймара и кечуа. Боливия е третата държава в Латинска Америка след Куба и Венецуела, победила неграмотността. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.