Боян Чуков: Формулата на БРИКС се изясни, вече задуха вятърът на промяната, а успехът на Путин е безспорен
Вместо разширение на БРИКС бе предложен статут на „страна партньор“ за 13 държави, без да се има предвид тяхното желание да станат пълноправни членове на организацията
След окончателното завършване на срещата на БРИКС в Казан могат да се направят следните няколко извода. Мероприятието безспорно бе голям успех за руската дипломация и лично за Владимир Путин. Впечатляващи като състав бяха гостите. Въпреки противодействието на Запада. Гостите се явиха на поканата на Русия, която воюва със западните страни.
Така започва коментарът на международният анализатор Боян Чуков.
Бе продемонстриран ембрионът на зараждащия се алтернативен свят, възможен, необходим и в зародиш. Но безобиден и все още смирен. Явно още е прекалено рано да се иска и да се търси нещо по-съществено и друго.
Датата на събитието бе избрана неслучайно. На 24 октомври 1945 г. е подписан първоначалният основополагащ устав на ООН. На срещата в Казан се търсеше символика и възприятия, като мощни послания към света.
Не се случи нищо екстраординарно. Нямаше никакъв пробив, за който говорят лекомислените трубадури на БРИКС. Нищо историческо не се случи. Голяма заслуга за това имаше Моди, който първи напусна срещата на високо равнище. И по обективни причини Силва, който бе претърпял битов инцидент в банята.
Разширяването бе грубо стопирано
Разширяването на БРИКС бе почти грубо стопирано. Очакваното приемане на Турция бе блокирано от Индия, която не допусна и Пакистан да присъства на срещата в Казан.
Вместо разширение на БРИКС бе предложен статут на „страна партньор“ за 13 държави, без да се има предвид тяхното желание да станат пълноправни членове на организацията.
Статутът на държава партньор на БРИКС е задължителна стъпка преди пълноправно членство.
Опитът за поредно движение към алтернативен валутен свят бе блокирано. Не бяха приети предварително анонсираните крачки към трансграничната платежна инициатива на БРИКС, системата за между депозитарно взаимодействие на БРИКС и собствена презастрахователна компания. Индия се противопостави на Китай със своите цифрови инициативи (UPI).
Официално във финалната декларация на БРИКС бе потвърдена световната, единствена власт на долара, МВФ, СТО и Бретън-Уудската система.
От друга страна натискът на Украйна и Запада за „мир а ла Зеленски“ бе блокиран. Китайският проект „Приятели на мира“ не получи развитие. Нямаше никакви съдържателни споменавания на украинския проблем. Реално той не съществуваше на срещата в Казан.
Резултатът в Казан бе 0:0 в полза на домакините.
Всички се ослушват и чакат изборите в САЩ.
Глобалният Юг очаква нервно срутването на хегемона. Русия остана самотна в своята решителност на срещата на високо равнище на БРИКС в Казан. Но като цяло тя не е самотна в света.
Путин показа, че не е изолиран. Не е под карантина. Русия остава сама по себе си в днешния сложен свят. Без истински приятели и съюзници. На Русия ѝ липсва проект за бъдещето на света, който да предложи. За подобен проект алтернативен на досегашните има голямо търсене. Но няма предлагане.
Украинската токсична тема продължава да смущава атмосферата на срещите на БРИКС. Решението може да бъде само на фронтовата линия, когато то е еднозначно, а не в резултат на мъглив договорняк.
Статут на „партньори“ на БРИКС в Казан получиха: Алжир, Турция, Беларус, Боливия, Индонезия, Куба, Малайзия, Нигерия, Тайланд, Уганда, Казахстан, Узбекистан и Виетнам.
Не уважиха срещата на БРИКС в Казан следните първи лица:
- Президентът на Бразилия Лула да Силва поради битов инцидент в банята.
- Кронпринцът на СА Мохамед бин Салман ал Сауд, не се яви и отказа СА да влезе в БРИКС, въпреки заявката за влизане в организацията.
- Президентът на Индонезия Прабво Субианто се извини, че току-що е встъпил в длъжност, но заявка за членство в БРИКС има.
- Президентът на Куба Мигел Диас-Канел се позова на енергийните проблеми на острова, въпреки, че Хавана е подала заявка влизане в организацията.
- Президентът на Сърбия Александър Вучич се извини по телефона, че не може да откликне на личната покана на Путин. Сърбия не се готви да влезе в БРИКС, а само заплашва ЕС, че ще го направи ако Брюксел не приеме Сърбия за член Евросъюза.
- Президентът на Монголия Ухнаагийн Хурелсух бе лично поканен от Путин, прие поканата, в последния момент се отказа без всякакви обяснения. И изпрати на свое място шефа на неговата администрация.
- Премиерът на Малайзия Анвар Ибрахим по неизвестни причини в последния момент се отказа да присъства и изпрати министъра на икономиката.
В Казан обаче задуха „вятърът на промяната“... В Казан Алиев си говори с Пашинян и решават двустранните проблеми. В Казан Моди си говори със Си Дзинпин и уреждат своя граничен конфликт.
Анализаторът „Симплициус“ е дълбоко прав да направи следния извод за срещата на БРИКС в Казан:
„Най-силното постижение на БРИКС е изпращането на послание за приемане, компромис, откритост, вежливост и сътрудничество – истинската дефиниция на анти-либералните качества, същите, които Западът толкова категорично твърди, че защитава.
Имаше някаква заразителна енергия, която беше осезаема във въздуха: алтернативна визия за свят, воден от суверенни възрастни, а не от малоумните, нервни малки елитарни компрадори и напористи апаратчици, подобни на тези, които се виждат и са населили залите на еквивалентните сцени на Запада. Накратко, глътка свеж въздух и зрялост“.
Формулата на БРИКС се поизясни. BRICS+ е бившето Движение на необвързаните плюс добавените към него Китай, Русия и Бразилия, всички с общи усилия създали свой собствен клуб по икономически (а не политически) интереси.
Последвайте ни
3 Коментара: