Бразилия си поставя план да намали обезлесяването със 70% за 10 години

https://blitz.bg/svyat/braziliya-si-postavya-plan-da-namali-obezlesyavaneto-sas-70-za-10-godini_news25245.html Blitz.bg

Бразилското правителство обяви план, благодарение на който обезлесяването на Амазония трябва да бъде намалено със 70% през следващото десетилетие.

Това е първи подобен план за най-големия тропически горски масив на света, опустошаван от незаконна сеч за дърводобив и разширавяне на обработваемите земи. Бразилският министър на околната среда Карлос Минк оповести инициативата в присъстивето на президента на страната Луис Инасио Лула да Силва и обяви, че тя ще бъде представена на кофренецята на ООН за климатичните промени, която се провежда през тази седмица в Полша. “За периода, в който обезлесяването на Амазония ще бъде избегнато, планът предвижда намаляване с 4,8 милиона тона на въглеродния двуокис, който няма да бъде изхвърлен в атмосферата. Това е повече от от усилията за намаляване на емисиите от всички развити страни, взети заедно”, посочи Минк. Според министъра Бразилия се надява да използва плана за “увеличаване броя на дарителите във “Фондация Амазония”, която започна работа през август за набиране на средства от целия свят за борба с обезлесяването. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай