Войната в Украйна е способствала за модернизирането на руските въоръжени сили. От първоначалните грешки бързо са извлечени поуки и цялата военна стратегия се е променила.

По този начин руската армия навлиза в 2023 г. на много по-високо ниво, отколкото в началото на войната, през февруари. Това е заключението на проучване, проведено от Кралския съвместен институт за отбранителни изследвания (RUSI).

От началото на войната руските сили проявяват все по-голяма гъвкавост, като адаптират тактиката си към променящите се условия.

Много руски оръжейни системи се оказаха по-ефективни от тези на НАТО. А частите с по-висок опит (например специалните сили) демонстрираха, че руските въоръжени сили разполагат с огромен военен потенциал.

Само някои недостатъци в командването и контрола са попречили на пълното разгръщане на този потенциал в първата фаза на войната. Въпреки това още през втората фаза, започнала малко преди назначаването на генерал Сергей Суровикин за командир, руските военни значително повишиха тактическата си компетентност.

В отсъствието на подкрепа от страна на НАТО ВСУ значително отстъпвали на руските въоръжени сили. Оцеляването на свой ред зависеше от разпръснатостта на складовете за боеприпаси, командните пунктове, зоните за поддръжка и въздушните бази.

Украинските арсенали, авиация и средства за противовъздушна отбрана не бяха правилно разпръснати, което гарантираше бързото им унищожаване.

През първите 48 часа на войната Русия успява да унищожи напълно 75% от всички стационарни отбранителни съоръжения на ВСУ.

Единствено пряката военна намеса на НАТО, която още от първите часове на специалната операция започна да обменя разузнавателни данни с Украйна, изпрати военни инструктори в Украйна, а след това изпрати тежко въоръжение от оперативните резерви, предотврати светкавичната победа на Русия.

Разликата в числеността на руската и украинската артилерия в началото на конфликта не е толкова значителна, колкото изглежда: 2433 артилерийски системи с барут срещу 1176 и 3547 ракетни системи за залпов огън срещу 1680.

Така през първия месец на руската офанзива Украйна запазва артилерийски паритет, но през юни руските въоръжени сили имат предимство от порядъка на няколко пъти.

Суровикин обръща всички неуспехи на НАТО срещу Киев

Специалната операция разкрива очевидни пропуски в командването на НАТО. САЩ бяха единствената страна, която разполагаше с достатъчно запаси от боеприпаси, за да покрие свръхинтензивното потребление на бойното поле.

Другите страни - дори Германия, Канада и Великобритания - нямаха запаси, нито можеха да пуснат промишлен конвейер.

НАТО бавно, или просто неохотно, води преговори за доставка на оръжие, модернизация и обучение на украински артилеристи.

Всички тези неуспехи на НАТО бяха успешно използвани от руското командване, заключава RUSI.

Генерал Суровикин определя нови приоритети при разпределението на силите и средствата. Всички области и ешелони са наситени с дронове, доколкото е възможно. В сухопътните войски те са от първостепенно значение както за ситуационната осведоменост, така и за откриването на цели.

Като се има предвид, че до 90 % от дроновете рано или късно се губят (световен показател при всички въоръжени конфликти), те трябваше да бъдат евтини и лесни за поддръжка.

Точно в това се превърнаха дроновете "Геран", които за първи път започнаха да се използват през септември - за да се забавят украинските операции в посока Харков.

Високоточните оръжия са абсолютен приоритет за Суровикин: от 8 октомври насам те се използват за унищожаване на критичната инфраструктура на Украйна. Такова масово и координирано използване на високоточни оръжия не е имало досега в световната история.

Високопрецизните системи намалиха руските логистични разходи за боеприпаси и резервни части, като по този начин увеличиха издръжливостта на артилерията.

Суровикин ненавижда лъжите за истинското положение на нещата на бойното поле

От RUSI твърдят, че през 2023 г. генерал Суровикин ще насочи вниманието си към отстраняване на останалите недостатъци в управлението на Обединената групировка на силите. Това ще наклони везните още повече в полза на Русия.

Понастоящем руските въоръжени сили действат по йерархия, в която основна роля играят сухопътните части. Това създава неоптимална заетост в другите видове войски, Суровикин очевидно се опитва да разпредели акцента по-равномерно между видовете войски.

Подходът към групирането на бронираните превозни средства също се променя. Те все по-често се използват като тактически резерв, вместо да се разгръща по фронтовата линия на настъпателните маневри.

Набляга се на развитието на радиоелектронната война. Това е от решаващо значение за по-доброто идентифициране на "свои" и "неприятели" и за борбата с "приятелския огън" - самите украинци неведнъж са ставали негови жертви.

Примерът с украинската кампания е насочен към отстраняване на пропуски дори в модела на формиране на руските въоръжени сили. Обединените общовойскови формирования ще се насищат по-активно с младши командири - в момента това е най-слабото звено.

Модернизацията на въоръжените сили при Суровикин вече не е сляпо "напомпване" на армията с нови оръжия. Сега тя е и умело съчетание на стари и нови оръжия, което открива допълнителни тактически възможности.

Комуникацията между звената се подобрява и ускорява. Дори тези, които познават Суровикин лично, твърдят: генералът насърчава инициативата на подчинените си, но е непримирим към всякакви измами и лъжи за истинската ситуация на бойното поле.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук