Броят на пушачите във Франция не е намалял въпреки забраната за пушене на обществени места, съобщи днес Френската служба за превенция на тютюнопушенето (OFT) и поиска цената на цигарите отново да бъде увеличена.
„2008 г. ще бъде четвъртата поред, в която броят на активните пушачи в нашата страна не е намалял“, съобщи OFT в комюнике три седмици преди първата годишнина от влизането в сила на забраната за пушене в кафенета и ресторанти. През януари тази година мярката бе допълнена от влизането в сила на забраната за пушене на обществени места. През 2004 г. са били продадени 54 милиарда цигари и „обемът на продажбите през 2008 г. ще бъде същият“. „Мерките в защита на пасивните пушачи нямаха ефект спрямо активните пушачи, поради което се налага да бъдат започнати други инициативи“, подчертава OFT. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.