Буре с Барут: Сърбия трупа военни части на границата с Косово
Сръбската страна не иска да играе военни игри, но "червените линии за Сърбия са известни", заявиха в Белград
Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич заяви, че части на сръбската армия са разположени в близост до административната линия с Косово и Метохия. Това съобщи вестник "Вечерне новости".
"Провежда се разгръщане на части на сръбската армия към административната линия, очакваме те да заемат позиции в близките часове", каза Вучевич.
Министърът подчерта, че сръбската страна не иска да играе военни игри, но "червените линии за Сърбия са известни". Според него разполагането на частите е в съответствие с настоящата ситуация и те ще останат на позициите си и в бъдеще.
По-рано сръбският Съвет за национална сигурност заяви, че контингентът на НАТО в Косово и Метохия (КФОР) не е действал според правомощията си по време на военните действия на косовската полиция в северната част на провинцията.
Преди това сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще проведе извънредно заседание на Съвета за сигурност заради напрегнатата ситуация в северната част на Косово.
На 26 май сутринта косовските правоохранителни органи пристигнаха пред сградите на градските администрации на четири общини и се опитаха да ги превземат. По това време те бяха конфронтирани от местните жители.
Полиция и протестиращи влязоха в сблъсъци в град Звечан в Косово, след като пред сградата на общината се събра тълпа, която се опита да попречи на новоизбрания кмет - етнически албанец, да влезе в кабинета си.
Полицията използва сълзотворен газ, за да разпръсне протестиращите. По-късно е била запалена полицейска кола.
Протестите дойдоха след масово бойкотираните местни избори.
Около 50 000 сърби, живеещи в четири косовски общини, включително Звечан, отказаха да гласуват на 23 април в знак на протест, че техните искания за повече автономия не са били изпълнени - пореден неуспех за мирното споразумение от март между Косово и Сърбия.
Избирателната активност беше 3,47% и местните сърби заявиха, че няма да работят с новите кметове в четирите общини - всички те от етнически албански партии - защото не ги представляват.
По-рано полицията в Прищина излезе с изявление, че помага на новоизбраните кметове, за да могат да влязат в общинските служби в четирите общини. Кметът на Звечан беше успешно ескортиран до кабинета си.
Подкрепяният от Запада план, одобрен устно от правителствата на Косово и Сърбия през март, имаше за цел да понижи напрежението чрез предоставяне на повече автономия на местните сърби, като същевременно правителството в Прищина запази върховната власт.
Сърбите в северния регион на Косово не приемат декларацията на страната за независимост от Сърбия през 2008 г. - почти десетилетие след края на войната там, и все още считат Белград за своя столица.
Етническите албанци съставляват над 90% от населението в Косово, като сърбите са мнозинство само в северната част на страната.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: