Буш и Клинтън се състезават в остроумие

https://blitz.bg/svyat/bush-i-klintan-se-sastezavat-v-ostroumie_news51037.html Blitz.bg

Бившите президенти на САЩ Джордж Буш и Бил Клинтън размениха шеги по време на дискусия по наболели международни въпроси, състояла се в канадския град в Торонто.

Макар всеки един двамата да изказа несъгласие с мнението на другия по разнообразни теми, и Буш, и Клинтън отказаха да критикуват настоящия американски президент Барак Обама. "Не очаквайте да чуете от мен критика по отношение на моя наследник. И без мен си има достатъчно критици в Америка", каза лукаво Буш. На въпрос с какво се занимава понастоящем той отговори, че се наслаждава на свободата си като обикновен гражданин, като в тази връзка не пропусна да благодари на организаторите на дискусията, че са му предоставили възможност "нещо да прави". Доскорошният стопанин на Белия дом предизвика бурен смях сред 6 000-ната аудитория, разказвайки патилата си покрай разходките на своето куче Барни. "Ето това съм аз в момента - един бивш президент, вървящ след кучето си с найлонов плик в ръка, събирайки в него всичко насътворено за 8 години управление". Бил Клинтън, към когото Буш се обръщаше с "братко" за удоволствие на публиката, пък се самоиронизира, задето вече свири втора цигулка в семейството си, като първа сега е "държавният секретар Хилари Клинтън". "Никой вече не се допитва до мнението ми. Пък и гледам да не го изказвам. Защото, изкажа ли го, още на другия ден питат президента и държавния секретар какво съм имал предвид", бяха думите на бившия президент-демократ. Публичната дискусия между него и Буш, продължила около 2 часа, засегна и сериозни теми. Двамата бивши държавни глави на САЩ изказаха противоположни мнения по отношения на правата на гейовете, както и за влиянието на войната в Ирак върху положението в Афганистан. Въпреки това Буш и Клинтън се държаха уважително, дори топло един към друг, като и началото, и краят на дискусията бяха увенчани с крепко ръкостискане помежду им. Клинтън дори защити съперника си, когато стана дума за Судан и по-точно дали администрацията на Буш е могла да предотврати чрез по-твърда намеса кланетата в Дарфур: "Судан е доста комплицирана страна. Мисля, че той направи всичко, каквото можа". /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай