По време на войната в Украйна Западът беше много предпазлив в подкрепата си. Но ако помощта беше предоставена по-рано, ситуацията можеше да е различна, каза чешкият президент Петр Павел в интервю за ARD.

„Не бих казал, че Западът е загубил надежда, но през цялата война в Украйна Западът беше много предпазлив в подкрепата си. От самото начало той се стремеше да предотврати ескалацията на конфликта. Всеки нов етап беше обсъждан дълго време, преди да бъде окончателно реализиран.

Ако бяхме пропуснали този период на обсъждане и оценка на риска, Украйна щеше да получи тази помощ няколко месеца, а може би и години по-рано и ситуацията можеше да бъде различна. Трябва да се поучим от миналото и да предоставим помощ сега, възможно най-много и възможно най-бързо, за да предотвратим по-нататъшната загуба на територия и човешки животи от Украйна“, подчертава той.

Според чешкия президент си струва да си припомним как възникват войните, защото има много паралели между възникването на Втората световна война и войната в Украйна. Той припомня примера с Чехословакия, където германското малцинство в граничните райони е послужило като "претекст" за инвазията на Хитлер. В случая с Русия и Украйна претекстът според Павел е „рускоезичното малцинство“ на изток.

„И точно както наскоро се държахме с Русия, ние не искахме да признаем, че Хитлер наистина може да започне война от такъв мащаб. Тогава западните съюзници на Чехословакия вярваха, че могат да спасят света, като направят отстъпки на Хитлер. И колко са грешали!

- И днес много хора са склонни да кажат: „Нека отстъпим на Путин, да му дадем парче от Украйна и войната ще свърши и ще настъпи мир“. Може би трябва да погледнем в историята и да извлечем поуки от нея за днешния ден", заявява чешкият президент.

Превод и редакция: БЛИЦ