Българско семейство, затрупано при земетресенията в Южна Турция, е било спасено, съобщава Хюсеин Ватансевер, председател на Дружеството за култура и подпомагане на турците от Балканите, пред БТА.

Спасени са били съпрузите Тургай Кьор и Хатидже Кьор, както и двете им деца. Те са били затрупани от рухналата при труса къща, в която живеели, в село Йешил Язъ, на седем километра от град Самандаг (окръг Хатай), съобщи днес кметът на Самандаг Рефик Ерйълмаз.

Тургай Кьор и Хатидже Кьор са с двойно гражданство – българско и турско. Те са преселници от Бургас.

В същото време както БЛИЦ писа български спасители откриха оцелели под руините.

Както БЛИЦ вече съобщи, по-рано днес стана ясно, че българските доброволци в Турция са открили шестима души. Това написаха във Facebook профила си от Националната асоциация на доброволците в Република България (НАДРБ).

А от Планинската спасителна служба показаха и как българските планински спасители успяха да сътворят чудо!

В Антакия, където се намира екипът в момента, при първото претърсване на разрушена сграда, немската овчарка Норд подава сигнал на своя водач Атанас Уков от отряд Банско. Индикацията е потвърдена и от белгийската овчарка Нико, с водач Любчо Джолев от отряд Разлог.

Резултатът - един човешки живот е спасен след 4 дни под отломките!

Браво момчета, гордеем се с вас!

Едно от нашите кучета - спасители намери затрупана под отломките жена в Турция в град Антакия. Това потвърдиха за Нова тв от ПСС.

Същевременно от 7 февруари досега общо 27 доброволци са тръгнали с личен транспорт да помагат. Натам тръгна и единствената офроуд линейка у нас. Днес още 20 доброволци се отправиха към епицентъра на трагедията.

„Междувременно за да оцелеят в тежките условия, получават помощ и от българска, и от турска страна”, заяви доброволецът Георги Влайков. „Нямам думи да ви изразя възхищението от това, което направихте”, продължава той.  

Междувременно преди ден Турция се обръща към Асоциацията на доброволците у нас с пореден зов за помощ. И за броени часове откликват 20 души от цялата страна.

„Това са хора с големи сърца, хора, които имат своите работни места и ежедневни задължения, но те са подготвени за това от години – тренират, обучават се, екипирани са. Има хора, които умеят да работят с въжета, да спасяват с алпийски способ”, разказа Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук