Руските милиардери започнаха да усещат ефекта от наложените им санкции, заради нахлуването на Русия в Украйна, като губят все повече пари. Към момента олигарсите, които се нареждат сред 500-те най-богати хора в света, са загубили общо $83 милиарда, според индекса на милиардерите на Bloomberg, пише money.bg.

Още в събота Роман Абрамович предаде контрола над футболния клуб "Челси" на попечителите на благотворителната фондация на отбора във Висшата лига. Неговите лични имоти варират от Израел, където той е гражданин, през Франция, до имение близо до двореца Кенсингтън в лондонския квартал на милиардерите. 

Изпълнителният директор на "Лукойл" Вагит Алекперов отбеляза, че нетната му стойност намаля с около $13 милиарда  тази година, което е най-големият спад сред 22-те руски милиардери в индекса на богатството на Bloomberg. В послединя ден на февруари акциите на петролната компания, търгувани в Лондон, се понижиха с 62,8%.

Генадий Тимченко, един от първите олигарси, санкционирани от Великобритания, загуби почти половината от нетното си състояние тази година, като състоянието му се понижи с $10,6 милиарда. Другият акционер на "Новатек" Леонид Михелсон е отбязал загуби от $10,2 милиарда.

ЕС прие санкции срещу металния магнат Алишер Усманов, собствениците на Alfa Group Михаил Фридман и Петр Авен, както и стоманодобивния магнат Алексей Мордашов. Мерките засягат и дългогодишния говорител на Владимир Путин Дмитрий Песков, както и висши военни.

Спадовете на пазара са толкова екстремни, че централната банка на Руската федерация спря местната търговия, което означава, че някои от загубите дори са занижени. Акциите на регистрирани в Лондон руски компании, от производителя на газ "Новатек" до производителя на стомана "Северстал", се понижиха с повече от 50 процента.

Освен техния бизнес, личното богатство на руските милиардери продължава да е обект на прицел, като вече са запорирани банкови сметки, имоти, яхти и частни самолети. Дори нови дискретни покупки на недвижими имоти от висок клас в любимия на олигарсите Лондон например също може да станат по-трудни, заради бързото приемане на нов британски закон, коетоизисква от чуждестранните собственици на недвижимо имущество да разкриват самоличността си, вместо да се крият зад холдингови компании.