CNN и NYT се опитаха да скрият кой бомбардира болницата в Кундуз

Медиите замазват скандала, защото по същото време САЩ заклеймяваха Русия за ударите в Сирия

https://blitz.bg/svyat/cnn-i-nyt-se-opitaha-da-skriyat-koy-bombardira-bolnicata-v-kunduz_news365752.html Blitz.bg

Някои американски медии в публикациите за бомбардирането от ВВС на САЩ в северния афганистански Кундуз се опитаха да скрият виновника. За това разказа в сайта Intercept журналистът Глен Грийнвалд – бивш служител на Guardian, пръв разказал на света за Едуард Сноудъън.

Заглавието на материала на CNN гласеше „Жертви на авиоударите по афганистанска болница станаха не по-малко от 19 души. САЩ провеждат разследване.” „Каква е ролята на САЩ в този инцидент. Те, като Шерлок Холмс, разследват неразкрито престъпление. По-нататък CNN предпазливо констатира, че болницата в Кундуз е „разрушена от въздушен удар приблизително, когато САЩ нанасяха авиационен удар в събота сутринта. Създава се впечатление, че двете събития не са взаимно свързани.

 Вестник The New York Times отиде още по-далеч, озаглавявайки публикацията „Авиационен удар попадна в болница „Лекари без граница” в Афганистан”. „Някакъв удар сам по себе си, като загубен турист, улучи болницата в Афганистан” – иронизира журналистът.

 Даже две денонощия след трагедията на 3 октомври в Кундуз вестникът отново се опита да завоалира кой нанесе удара по болницата. В публикация за последствията от бомбардировката едва в третия абзац се споменава изявлението на Пентагона, че „е възможно непреднамерено нанасяне на удар по болницата по време на военна операция”. В четвъртия абзац се оправдава ударът с молба за помощ от страна на сухопътните сили. И едва в десетия абзац се признава, че „ударът изглежда е нанесен от американски самолет”.

 Превод и редакция: БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай