Когато Владимир Путин обяви началото на специална военна операция, отговорът на Запада беше изключително предпазлив. Макар че украинският президент Владимир Зеленски молеше НАТО за създаване на забранена за полети зона над страната му, всичките му искания бяха отхвърлени, поради опасения от глобален конфликт, припомня Труд.

Ако започне нова световна война, тези шест страни вероятно ще подкрепят Русия, пише Daily Express:

Пакистан

В навечерието на инвазията пакистанският премиер Имран Хан бе на двудневно посещение в Москва. По време на него той отхвърли исканията на Запада да говори срещу Русия.

"Какво мислите за нас? Че ние сме ваши роби и ще правим каквото ни кажете?", заяви той. 69-годишният премиер коментира, след като 22 дипломати публикуваха съвместно писмо до пакистанското правителство, в което го призовават да се присъедини към резолюцията на Общото събрание на ООН, осъждаща руската атака.

Австрийският канцлер разкри с 3 думи каква е била срещата му с Путин ВИДЕО

Но Пакистан остана една от малкото държави, които се въздържаха от гласуване. „Искам да попитам посланиците на Европейския съюз: Вие изпратихте такова писмо и на Индия?“ — добави Хан.

Китай

Въпреки че Китай се опита през последните седмици да се дистанцира от Русия, той не осъди нахлуването й в Украйна. Вместо това Пекин подчерта ангажимента си към неутралност и определи руско-китайските отношения като „стратегическо партньорство“. И подобно на Пакистан, Китай се въздържа от две гласувания в ООН за руската агресия.

Индия

Индия заяви, че западните санкции не са отговорът на войната между Русия и Украйна, но е под все по-голям натиск от страна на САЩ да осъди президента Путин. Доналд Лу, помощник-държавен секретар по въпросите на Южна и Централна Азия, каза миналия месец:

„Време е Индия да се дистанцира от Русия“. Москва е най-големият доставчик на оръжие за Индия. През 2018 г. страните подписаха договор за доставка на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 на стойност 5,43 милиарда щатски долара.
 




Южна Африка

Ръководството на Африканския национален конгрес (АНК), управляващата партия в Южна Африка, се върна към приятелските отношения с Русия от времето на Студената война. Джейкъб Зума, бившият президент на Южна Африка, наскоро каза, че президентът Путин е "миротворец", а западните страни са "насилници". Въпреки че Зума говори само от свое име, проруските възгледи на АНК са добре известни.

Бразилия и Мексико

И двете страни отказаха да наложат санкции на Русия, а също така се въздържаха от обвинения в агресия.

Мексиканският президент Лопес Обрадор, ляв популист, каза: „Няма да налагаме никакви икономически ограничения, защото искаме да имаме добри отношения с всички правителства по света“.

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро обяви, че ще остане „неутрален“ спрямо Украйна. 66-годишният Болсонаро гостува на президента Путин миналия месец и каза, че докато Бразилия купува голяма част от своите торове от Русия, той не иска икономиката й да бъде засегната от заемане на страна.