Daily Mail: Ответен удар! Невиждани досега адски ракети политат към Украйна
Руският президент Владимир Путин вече подписа промени в доктрината на страната ядрените оръжия, за да улесни тяхното използване във войната
Русия заплашва да пусне нови "масивни" ракети, способни да ударят навсякъде в Европа, след като десетки ракети, произведени в САЩ и Обединеното кралство, бяха изстреляни по Курск.
При драматично развитие на войната в Украйна в сряда до 12 ракети Storm Shadow бяха изстреляни по цели в южната руска провинция, пише Daily Mail. Доставката и атаката е била одобрена лично от британския премиер Киър Стармър.
В отговор Русия сега се готви да изстреля своите смъртоносни ракети RS-26 или Frontier от база в Астрахан край Каспийско море. Оръжията тежат до 50 тона и имат обсег от 5700 км., въпреки че никога не са били използвани в битка.
Кремъл вече предупреди тази седмица, че ще отговори сурово на използването на ракети, произведени от САЩ и Обединеното кралство на руска територия. Пред Московский комсомолец военният анализатор Тимур Сирланов, каза, че Украйна трябва да "трепери" от използването на ракетата RS-26.
Украйна удря дълбоко Русия и с британски оръжия
„В тази ситуация ние няма да използваме ядрени оръжия, но неонацистите и техните западни съюзници, мисля, ще оценят през следващите дни удара, който ще бъде нанесен на критичната инфраструктура на Украйна и, вероятно по цели в самия Киев. Оставете ги да треперят, да се страхуват и да чакат удари навсякъде. Освен това врагът прекрасно разбира, че нашето оръжие може да достигне всякакви цели в цяла Украйна“, заплаши Тимур Сирланов.
Руският президент Владимир Путин вече подписа промени в доктрината на страната ядрените оръжия, за да улесни тяхното използване срещу Украйна и всяка друга страна, която застрашава Русия.
А неговият външен министър Сергей Лавров смразяващо предупреди, че ударите със западно оръжие са ясен сигнал, че Киев „иска да ескалира войната“ и че Русия ще „реагира по съответния начин.
Какво представляват ракетите RS-26
Ракетите RS-26 "Рубеж" са руски стратегически ракети, които представляват вариант на междуконтиненталната балистична ракета (МБР) от семейството на "Ярс" (RS-24). Те са проектирани с цел повишаване на мобилността, точността и способността за преодоляване на системите за противоракетна отбрана.
Основни характеристики
- Тип: Междуконтинентална балистична ракета (МБР).
- Разработчик: Русия, под ръководството на корпорацията "Московский институт теплотехники".
- Мобилност: RS-26 е мобилна ракета, която може да бъде транспортирана и изстрелвана от пускови установки на колесни шасита, което я прави по-трудна за откриване и унищожение.
- Обхват: Около 5 800 км или повече, което е близо до границата между ракети със среден и междуконтинентален обхват.
- Тегло на бойната глава: Варира, но има възможност да носи както една, така и няколко (до 4) разделящи се ядрени бойни глави (MIRV).
- Система за преодоляване на ПРО: RS-26 е оборудвана с технологии за избягване на прихващане от противоракетни системи, като например маневриращи бойни глави и примамки.
Цели и приложения
- Гъвкавост: RS-26 е разработена като по-лека и по-компактна версия на RS-24 "Ярс". Това ѝ позволява да бъде разположена в региони, където стандартните МБР не могат лесно да бъдат внедрени.
- Проникване през ПРО: Благодарение на новите технологии за преодоляване на ПРО, RS-26 е считана за заплаха за системи като американската THAAD и други противоракетни защити.
Политическо значение
RS-26 предизвика значителни международни дебати, защото с обсега си (около 5 800 км) попада в сивата зона между стратегическите и тактическите оръжия. Някои експерти смятат, че тя може да нарушава Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (INF), преди той да бъде прекратен през 2019 г.
Настоящ статус
След проведени изпитания през 2010-те години, разработката на RS-26 изглежда е поставена в пауза, като Русия се съсредоточава върху други проекти като "Авангард" и нови версии на "Сармат". Това обаче не означава, че RS-26 е напълно изоставена – тя остава в резервен статус и може да бъде внедрена при необходимост.
Последвайте ни
15 Коментара: