Данъчната полиция в Италия претърси централите на пет от най-големите банки в страната – „Интеза Санпаоло”, „Уникредит”, „Монте дей Паски ди Сиена”, „Банко Пополаре” и „Пополаре ди Бари”, които са заподозрени в незаконна продажба на диаманти.

Иззети са документи и компютри, които в момента са обект на експертизи.

Брокерите на диаманти са използвали мрежите на италианските финансови институции, за да продават скъпоценните камъни на клиентите им.

Банките обаче не разполагат с необходимите специалисти, за да правят адекватна оценка на камъните, и поради това за купуването и продажбата им разчитат на трети лица.

Схемата се разследва от ноември миналата година след разкрития в предаването „Репорт” на разследващите журналисти от РАИ Тре.

Те разказват как брокерите на диаманти предлагали стоката на клиентите на банките на многократно завишени цени и обявявайки качествата на камъните за много по-високи от реалните, като убеждавали хората, че инвестицията е много изгодна.

Заради сигурността и дългосрочността, инвестицията в скъпоценни камъни наистина е все по-предпочитана сред богатите, особено пред алтернативата – акции и облигации.

Оказва се обаче, че последваща продажба на диамантите се оказва невъзможна, или поне не на покупната цена. Така единственият купувач оставала отново банката, но тя приемала скъпоценните камъни срещу по-ниска от платената сума и с голяма комисиона.

Така се затваря кръгът, в който печелят банката и брокерите, с които тя работи, уточнява bTV.

Бижутерската индустрия в Италия е във война с тази измамна практика от години.

Засилените инвестиции в диаманти водят до създаването на редица платформи в интернет, където тази търговия е напълно легална. Някои от тях са и едни от най-големите гиганти на борсата, например Investment Diamond Exchange di Singapore.

През 2015 г. пък незаконният бизнес с диаманти е генерирал оборот от най-малко 300 млн. евро.