Мария Арена, председател на подкомисията на Европейския парламент по правата на човека, обяви, че се оттегля от поста заради замесването на името й в корупционния скандал разтресъл институцията, след разкритията за подкупи срещу влияние, избухнал през декември.

Преди месец белгийските власти съобщиха, че разследват членове на парламента, техни сътрудници и външни лобисти за получаване на подкупи от Катар и Мароко срещу прокарване на техни позиции в европейските институции.

При извършените 20 обиска в Брюксел в домове и в офиси на заподозрените бяха намерени 1.5 млн. евро в брой. Четирима души, включително евродепутатът и бивш зам.-председател на европарламента Ева Кайли, са в ареста.

"Белгийските власти не са искали да ме лишат от парламентарния ми имунитет. Нямаше претърсвания нито в офиса ми, нито в дома ми и по никакъв начин не попаднах под съмнение на правосъдието", казва в изявление до медиите Мария Арена, която е евродепутат от Белгия от групата на социалистите и демократите.

Но поради факта, че в хода на разследването за корупция в полза на Катар и Мароко, името на Арена беше многократно споменавано в пресата, по-специално във връзка с контакти с един от заподозрените, тя съобщи, че е решила да се оттегли от ръководната длъжност.

Арена добавя, че според Европейския парламент оставането й на поста на фона на скандала може да доведе до опити за дискредитиране на работата на подкомисията.

Още в началото на скандала белгийския евродепутат обяви, че няма да председателства заседанията на комисията и да изпълнява функциите си на председател до изясняване на ситуацията.

Оставката идва часове, след като базираното в Брюксел издание "Политико" публикува разследване, според което Арена не е декларирала свое пътуване до Доха, за което билетите и хотела са били платени от катарското правителство.

Подкомисията за човешките права е част от правната комисия на Европейския парламент и се занимава с осъществяването на парламентарен контрол върху прилагането на политиката на ЕС за правата на човека и принципите на правовата държава и демокрацията в страните партньори на съюза.

Предшественикът на Арена начело на подкомисията - Пиер Антонио Панцери, е сред четиримата задържани по аферата.

След напускането на парламента през 2019 г. той основава в Брюксел неправителствена организация, която се занимава с правата на човека и активно работи с европарламента, като организира и съвместни събития с него, включително с подкомисията за човешките права.

Според разследването Панцери е мозъкът зад схемата "пари срещу влияние".

Следствието е поискало екстрадирането от Италия на съпругата и дъщерята на Панцери, тъй като се смята, че те са били наясно с корупционния модел.

В понеделник се очаква да бъде задействана спешна процедура за отнемане на депутатските имунитети на двама евродепутати, за да бъдат те разпитани от разследващите скандала - белгийския социалист Марк Тарабела и неговия съпартиец от Италия Андреа Коцолино.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук