Министрите на отбраната на НАТО имат няколко чувствителни теми за обсъждане. На първо място, става въпрос за прехвърляне върху алианса на образователната мисия в Близкия изток, която сега се ръководи от САЩ.

Руската заплаха обаче остава еднакво важна тема за НАТО, която се увеличи поради появата на нови хиперзвукови оръжия в Русия - и въпреки че САЩ настояват, че Европа може да бъде защитена от тях, кой и как трябва да направи това, не е ясно, отбелязва Deutschlandfunk, цитирана от "Поглед инфо".

Аналитичният център PEW Research във Вашингтон току-що публикува резултатите от проучване, показващо, че средното ниво на одобрение на НАТО в 16 страни е 53% - и това все още е мнозинството, твърди немският портал Deutschlandfunk.

В някои страни тази цифра дори се е увеличила - например във Великобритания, където достигна 65%. За разлика от Германия, Франция и Съединените щати, където приемането и одобрението на съюза е намаляло.

Това свързано ли е с изявленията на президентите Тръмп или Макрон? Според Кей Бейли Хатчисън, постоянен представител на САЩ при НАТО, изобщо не е: „Преосмислянето на НАТО беше положително. Помолихме съюзниците да правят повече, а те правят повече."

Нейното изявление се отнася преди всичко до нарастващите разходи за отбрана, обяснява изданието. Това обаче се отнася и до друг въпрос, по който Доналд Тръмп отправи искане към партньорите от алианса: НАТО трябва да участва по-активно в стабилизирането на Близкия изток.

Тази идея беше изразена преди него, но изявленията на американския президент в началото на годината и развитието на конфликтната ситуация около Иран и Ирак даде тласък на необходимите промени, се казва в статията.

Глобалната коалиция на НАТО и неговите партньори постигнаха забележителен напредък в борбата срещу ИД*, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг. - Милиони хора са освободени, а ИД вече не контролира никакви територии. Но можем да направим повече. “

Сега министрите на отбраната обсъждат на среща в Брюксел какво точно може да се направи и дали е възможно в бъдеще да се предаде на НАТО образователната мисия на антитерористичната коалиция, ръководена от САЩ, отбелязва Deutschlandfunk.

Според изданието говорим за около 200 инструктори, които обучават местните сили за борба с бойците на Ислямска държава. От гледна точка на постоянния представител на САЩ при НАТО подобно разтоварване има смисъл и Тръмп със сигурност ще бъде доволен от подобно развитие на събитията.

В допълнение към това преразпределение на задълженията се провеждат и консултации с военните и най-вече с правителството на Ирак. НАТО иска всякакви други действия да бъдат предприети със съгласието на иракските власти.

Както припомня изданието, след като иракският парламент през януари поиска всички външни сили за сигурност да бъдат изтеглени от страната, сега правителството даде да се разбере, че съвсем не се противопоставя на чуждестранното военно участие.

Германия също така осъществява образователна мисия в рамките на антитерористичната коалиция, но не под егидата на НАТО и няма намерение да подчинява тази мисия на ръководството на алианса, подчертава статията.

Според Deutschlandfunk министрите на отбраната на НАТО имат още една гореща тема за обсъждане - това е новото хиперзвуково оръжие, което Русия е разработила, първата и засега единствена от големите държави. Основният деликатен момент в този въпрос е свързан с факта, че новото оръжие драстично намалява времето за реакция, обяснява авторът на статията.

НАТО се отнася към този въпрос сериозно, твърди изданието. Според американската представителка при алианса все още е възможно да се отговори на всички заплахи от страна на Русия и на  всеки друг - включително на хиперзвуковото оръжие.

Наистина, въпросите за това, кой трябва да прави това - НАТО или САЩ - и как точно Европа може да бъде защитена от хиперзвуковите оръжия, за сега в алианса остават отворени, заключава Deutschlandfunk.

* „Ислямска държава” (ИД) - организацията беше призната за терористична с решение на Върховния съд на Руската федерация от 29 декември 2014 г.