Американският държавен секретар Кондолиза Райс обяви оставката на Дейвид Уелч, нейният първи дипломат за Близкия Изток, който отговаряше за израелско-палестинските преговори и нормализирането на отношенията с Либия.
55-годишният Уелч, дипломат от кариерата, стана първият американски помощник-държавен секретар, който подава оставка в преходния период на Барак Обама. “Вие осигурихте важна, историческа разлика за сигурността на нашата страна, за насърчаване на ценностите й, за мира и сигурността и напредъка в регион, в който те липсват в определена степен”, заяви Райс в признание за усилията на Уелч. “Бяхте изключителен в работата си и за мен бе чест да бъда ваш колега”, добави тя, преди да го прегърне топло на церемония в присъствието на журналистите. “Професията на американски дипломат бе нещо много добро за мен ... Бях щастлив да работя по най-вълнуващите и предизвикателни проблеми”, заяви от своя страна Уелч. Владеещ арабски, той бе смятан за защитник на арабите в администрацията на Буш, където се опитваше да заглуши влиянието на съветници като Елиът Абрамс, определян от бившия президент Джими Картър като “един доста войнолюбив привърженик на Израел”. Женен, баща на три дъщери, Уелч обяви, че смята да работи в частния сектор, без да дава допълнителни подробности. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.