Die Welt: Новият европейски военен самолет не трябва да се превръща в робот-убиец
Изкуственият интелект ще играе важна роля
Участниците в проекта твърдят, че Европейската система за борба с въздуха на бъдещия FCAS не трябва да се превръща в робот-убиец. В същото време Германия за първи път организира открита дискусия за етичните и правни аспекти на въпроса, за да получи одобрение от обществото и политическите кръгове.
Как ще изглеждат военните действия във въздуха след няколко десетилетия? Разработчиците на отбранителния "мегапроект" на бъдещата система за въздушен бой на бъдещия FCAS сега се занимават с този въпрос , пише още вестникът.
Според изданието трябва да бъде създаден нов военен самолет по политическата инициатива на Германия и Франция и с участието на Airbus и Dassault. Дизайнът на самолета трябва да бъде придружен от създаването на бойни и разузнавателни дронове. Ключовият въпрос в това отношение е каква роля ще играе изкуственият интелект в системите за оръжие, които ще бъдат въведени в експлоатация до 2040 г.
Военната сфера винаги е изисквала разработването на нови технологии, пише германският вестник. Специалистите са съгласни, че техническата самостоятелност и изкуственият интелект ще играят водеща роля в оръжейните системи на бъдещето. В същото време има предупреждения за автономни роботи убийци, които са в състояние самостоятелно да избират цели, да ги гонят и да нанася удари без човешка намеса.
Както подчертава изданието, Китай, САЩ, Израел и Русия са особено активни в развитието на изкуствен интелект. Преди няколко години руският президент Владимир Путин заяви, че монополистът в областта на изкуствения интелект може да стане владетел на света.
Няма съмнение в Русия за бъдещото използване на автономни оръжейни системи, казва Die Welt. Напротив, по отношение на проекта FCAS в Германия, сега се наблюдава интересно развитие. Докато военните по света предпочитат тайно да работят по големите си проекти, в Германия за първи път се организира открита дискусия по етичната страна на въпроса и правните принципи, чрез които проектът на бъдещата система за въздушен бой трябва да действа. За това дори беше сформирана специална експертна комисия, която трябва да се занимава с тълкувания и дискусии на FCAS и да гарантира прозрачност на проекта.
Според изданието участниците искат да избегнат ситуацията с дроновете, когато споровете за смъртоносни удари от безпилотни летателни апарати на Бундесвера предизвикаха разгорещена политическа дискусия, когато дроновете вече бяха разработени и удариха пазара. Този път основният курс трябва да бъде посочен дори в процеса на работа по проекта, въпреки че особено важни данни ще останат класифицирани.
Както е отбелязано в статията, обхватът на проекта FCAS е толкова голям, че одобрението в политическите кръгове и обществото трябва да бъде получено още в ранните етапи. Първото съвместно създаване на немско-френски боен самолет с нов двигател, нови дронове и нов софтуер не трябва да се провали.
Това е най-амбициозният проект за отбрана в Европа през 21 век. Според специалисти в продължение на десетилетия за него ще бъдат изразходвани общо до 500 милиарда евро. В същото време това е важен момент за Европа в технологичния, стратегическия и политическия план.
По време на видеоконференция на експертната комисия бригаден генерал Джералд Фънк даде да се разбере къде следва червената линия по въпроса за автономните оръжейни системи за Бундесвера: възможността за създаване на автономен самолет убиец дори не се разглежда. „Няма да приемем техническо планиране, което би дало възможност на системата самостоятелно да убива друг човек въз основа на изчисления по алгоритъма “, обясни бригаден генерал от германското министерство на отбраната. „ Човекът ще остане единственият определящ фактор и ще трябва да взема решения в цялата последователност на веригата от действия . “
По време на дискусиите човекът беше наречен „буфер за сигурност“, защото автоматизираните оръжейни системи могат да работят с все по-висока скорост. Убиването на хора не трябва да се предава на машини. От няколко години ООН има инициатива за забрана на използването на убийци роботи по целия свят. Досега обаче преговорите по този въпрос са се провалили, отбелязва германският вестник.
Инженерът на проекта Airbus FCAS Томас Грос в кръг от експерти ясно заяви, че е необходимо да се разработи система, която да може да бъде адаптирана към различни етични изисквания на потребителите. Пилотът на FCAS се занимава преди всичко с мисията си и в по-малка степен контрола над самолета. Засега не е определено, един или двама души ще бъдат в кабината на FCAS.
Експертът по отбрана и дронове на британския аналитичен център ECFR Улрике Франке обърна внимание на друг аспект. Досега Германия, Франция и Испания са участвали в европейския проект. Други държави могат да се присъединят към него. Стойностите на различните състояния обаче не съвпадат.
Франция е категорично против автономните оръжейни системи и изкуствения интелект, Германия им възразява по-скоро с повишено внимание. Франке вижда три възможни пътя: компромис, разцепление или техническо решение, включващо различни стъпки в използването на автономни технологии. Във всеки случай участието на обществеността в обсъждането на ключови етични и правни въпроси е от решаващо значение, заключава Die Welt.
Последвайте ни
0 Коментара: