Резултатите от унгарските избори само ще ускорят разпадането на Европейския съюз, заяви Кирил Дмитриев, специален представител на руския президент по инвестициите и икономическото сътрудничество с чужди държави и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ).
„Това само ще ускори разпадането на ЕС. Проверете дали съм прав след четири месеца“, написа той в X.
Така Дмитриев коментира думите на британския крайнодесен активист Томи Робинсън за „падението“ на Унгария във връзка с резултатите от изборите.
По-рано Унгарското национално избирателно бюро съобщи, че опозиционната партия „Тиса“ е спечелила изборите на 12 април, получавайки 138 от 199-те места в Националното събрание (еднокамарния парламент).
Историческа изборна победа в Унгария: Орбан е детрониран след 16 години
Унгарските избиратели свалиха от власт дългогодишния премиер Виктор Орбан след 16 години във властта. Той бе победен от лидера на проевропейската десноцентристка партия ТИСА Петер Мадяр, чиято формация ще има конституционно мнозинство в новия парламент, съобщиха агенциите.
"Свалихме режима на Орбан. Освободихме Унгария и си върнахме родината", каза Мадяр в победната си реч, цитиран от унгарската агенция МТИ, допълвайки, че е получил подкрепата на безпрецедентните 3,5 милиона избиратели, което по думите му е мандат за управление, какъвто никоя друга партия в демократичната история на Унгария не е получавала.
Мадяр, бивш съратник на Орбан, който заложи в кампанията си на послание за борба с корупцията и на решаване на проблемите от ежедневието на сънародниците си като здравеопазването и обществения транспорт, обеща да възстанови отношенията на Будапеща с ЕС и НАТО, които пострадаха доста при Орбан. Европейските лидери побързаха да поздравят Мадяр.
Победата му се очаква да промени политическата динамика в ЕС, където Орбан предизвикваше смут с честото си вето на ключови решения, което породи опасения, че иска да разбие блока отвътре, отбелязва Асошиейтед прес.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!