“Дневник”: Злоупотреба с медиите в Македония за политически цели

https://blitz.bg/svyat/dnevnik-zloupotreba-s-mediite-v-makedoniya-za-politicheski-celi_news27435.html Blitz.bg

Въпросът за зачитането на журналистическите стандарти и независимостта на медиите в бъдеще ще бъде една от областите, по които ще бъде оценяван напредъкът на Македония в евроинтеграцията й. Посланикът на ЕС в Македония Ерван Фуере оцени вчера, че има политическа намеса в медиите в Македония, пише македонският вестник “Дневник”.

Според Фуере медиите ще бъдат под засилен натиск с наближаването на изборите, а това ще бъде във вреда на имиджа на държавата като нормално демократично общество. Той призова собствениците на телевизии, които са от политически партии, да осигурят независимостта на медиите. Застрашена независимост, нарушаване на етичните стандарти, злоупотреба с медиите за политически цели, все по-лошо място в световната листа на свободата на медиите, това са поразителни елементи, характеризиращи ситуацията в медийното пространство в Македония, потвърждават журналистите, редакторите, международни наблюдатели, но не и собствениците на медиите, пише вестникът. “Неуреденият пазар очевидно е в полза на някого, защото по-ефикасно се лови риба в мътна вода. Факт е, че журналистите са под силен удар на собствениците на политическите и бизнес центровете на мощ и е трудно поотделно да се противопоставяме на този натиск. ... Време е журналистите да поставят неприятни теми, да си спомнят, че независимо от това кой плаща, върховен и “главен чорбаджия” ни е общественият интерес. ... Само обективната и отговорна журналистика може да бъде свободна”, изтъкна Тамара Чаусидис, председател на съвета на честта на Сдружението на журналистите в Македония. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай