Доклад на ISW разби мечтите на Русия за референдумите до 11 септември
Отново се засяга темата за ситуацията в Запорожката АЕЦ, чиято сигурност естествено буди притеснения у всички
Руските сили не са постигнали значими териториални придобивки в Украйна и на 26 август 2022 г. Ограничени и неуспешни сухопътни атаки са били извършени срещу Източната ос.
Това се посочва в дневния обзор за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
Отново се засяга темата за ситуацията в Запорожката АЕЦ, чиято сигурност естествено буди притеснения у всички.
Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че неуточнени участници (но почти сигурно руски сили) са свързали отново част от Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) към украинската енергийна мрежа на 26 август.
Украинското ядрено операторско предприятие Енергоатом заяви, че неуточнени участници са свързали отново един от енергоблоковете към ЗЕЕЦ и работят за добавяне на капацитет към операциите на АЕЦ. Руските сили остават под пълен контрол над централата, въпреки че не е ясно защо биха включили отново енергийния блок.
Продължават съобщенията за асимилиране на местното население от руска страна, като за 26 август основно се говори за референдумите.
Малко вероятно обаче е руските окупационни власти да проведат успешно фиктивни референдуми за анексиране на украинска територия към Руската федерация до началото на септември, въпреки съобщенията за напредваща подготовка.
Говорителят на Главното разузнавателно управление (ГУР) на Украйна Вадим Скибицки заяви на 26 август, че руските власти са завършили административната подготовка за референдумите и са създали изборни щабове, изготвили са избирателни списъци и са създали избирателни комисии, което според Скибицки показва, че подготвителният процес за референдумите е "почти завършен."
Подкрепяните от Русия окупационни власти в Запорожка област обявиха, че вече са подготвили избирателни секции, анализирали са избирателните списъци и са избрали кандидати за работа в избирателните секции и териториалните избирателни комисии.
Въпреки това е малко вероятно това да се случи до предполагаемия краен срок 11 септември поради продължаващите търкания в рамките на окупационните администрации и продължаващите партизански атаки. Украинският съветник на ръководителя на Херсонска област Сергий Хлан заяви на 26 август, че окупационната администрация на Херсон се бори да намери хора, които да ръководят административни звена, отговарящи за подготовката на референдума, вероятно поради липсата на желаещи местни жители и ниските нива на доверие в украински сътрудници. Хлан по-специално заяви, че руският президент Владимир Путин може да е наредил на окупационните администратори да избягват вноса на руски администратори, които да изпълняват тези роли, за да може процесът на референдума да изглежда като инициатива на местно ниво и с местна подкрепа.
ISW разглежда детайлно и хода на бойните действия.
Руските сили проведоха ограничена сухопътна атака югозападно от Изюм на 26 август. Украинският генерален щаб съобщи, че руските войски са атакували към Карнаухивка, на 25 км югозападно от Изюм. ISW по-рано съобщи, че ограничените руски наземни атаки югозападно от Изюм вероятно развалят атаки за разстройване на украинските сили, а не атаки, предназначени да завземат територия по оста на настъпление. Руските сили продължиха артилерийските удари по линията Изюм-Славянск близо до границата между Харков и Донецка област и допълнително обстреляха технически колеж в Славянск.
Руските сили не са извършили никакви потвърдени наземни атаки към Сиверск на 26 август и са стреляли по Сиверск и околните селища.
Руските сили продължиха наземните атаки североизточно и южно от Бахмут на 26 август. Украинският генерален щаб заяви, че руските войски са атакували близо до Соледар и Бахмутске, и двете на 10 километра североизточно от Бахмут. Руски източници твърдят, че руски и прокси войски, заедно с наемници от групата Вагнер, се бият в Соледар и по източните подходи към Бахмут. Украинският генерален щаб също съобщи, че руските войски са се опитали да настъпят от Кодема, на около 13 км югоизточно от Бахмут.
Руските сили проведоха ограничена сухопътна атака в северозападните покрайнини на град Донецк на 26 август. Украинският генерален щаб заяви, че руските войски са се опитали да подобрят тактическата си позиция и да напреднат към Невелске, на по-малко от 10 километра от северозападните покрайнини на град Донецк и в непосредствена близост до окупирания от Русия Писки.
Руските сили също така продължиха артилерийските удари срещу украинските позиции по фронтовата линия Авдиевка-Донецк.
Руските сили не са извършили никакви потвърдени наземни атаки в североизточната част на Харковска област на 26 август. Украински и руски източници съобщиха, че руските войски са продължили настъпателни операции, за да оспорват позиции северно от град Харков и са извършили въздушни и артилерийски удари по линията на съприкосновение.
Руските сили не са извършили никакви потвърдени наземни атаки в Запорожка област на 26 август. Украинският генерален щаб съобщи, че руските сили са извършили въздушни удари срещу Хуляйполе и Олхивске, приблизително на 20 км североизточно от Хуляйполе. Руските сили продължиха тежкия обстрел по линията на съприкосновение, включително близо до Хуляйполе и Хуляйпилске на магистрала T0814 и Орихов и Мала Токмачка на магистрала T0815.
Руски източници твърдят, че украинските сили са продължили да обстрелват Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) на 26 август. Руското министерство на отбраната (МО) обвини украинските сили в обстрел на кислородно-азотната станция на ЗАЕЦ и зона на специална сграда № 1 на 25-26 август.
Украински източници отделно съобщиха, че руските сили са ударили Никопол, Марханец и Червоногрихоривка, всички на противоположния бряг на река Днепър от Енерходар.
Руските сили не са извършили никакви потвърдени наземни атаки в Херсонска или Николаевска област на 26 август. Украинският генерален щаб съобщи, че руските сили са извършили въздушни удари по неопределени инфраструктурни обекти близо до Александровка (западна Херсонска област), Лозове (близо до украинското предмостие над река Ингулец ), и Olhyne (южно от Криви Рог на магистрала T2207).[25] Говорителят на Южното оперативно командване на Украйна Владислав Назаров съобщи, че руските сили са ударили района на Николаевски с противовъздушни системи С-300. Руските сили продължиха да обстрелват линията на съприкосновение.
Украинските сили продължиха да атакуват руски наземни комуникационни линии (GLOCS) и военна инфраструктура в Херсонска област, които поддържат руските операции на десния бряг на река Днепър. Украинските сили отново удариха Антонивския пътен мост близо до град Херсон на 26 август, което вероятно попречи на руските усилия за ремонт на моста.
Кадри от 25 август показват руските сили да управляват понтонни мостове в съседство с пътния мост. Сателитни изображения от 23 август и 25 август показват значителни щети на Антоновския пътен мост от украински удари. Украинските сили удариха и пътния мост Даривка над река Ингулец, а Назаров заяви, че ударите са направили моста неработещ. Назаров съобщи също, че украинските сили са атакували съсредоточаване на руски сили, складове за боеприпаси и складове за оборудване в Херсонска област, включително командни и контролни елементи на руската 98-ма въздушнодесантна дивизия в Дудчани, Херсонска област.
Украинските сили нанесоха въздушни удари срещу инфраструктурата на руската противовъздушна отбрана в Нововоскресенске, северна Херсонска област, и град Херсон на 25 август.
Руските сили продължиха да преместват военна техника от Крим в Русия, вероятно в отговор на продължаващите украински удари срещу руските тилови райони в Крим. Business Insider съобщи на 26 август, че руските сили са прехвърлили шест изтребителя Су-35С и четири прехващача МиГ-31БМ от Крим в континентална Русия, най-вероятно поради заплахата от украински удари.
Руски военен блогър потвърждава доклада на Business Insider и твърди, че руските сили укрепват противовъздушната отбрана в Крим, за да противодействат на украинските удари, тъй като настоящата руска противовъздушна отбрана е неефективна срещу малки украински безпилотни летателни апарати.
Руски и украински източници заявиха на 26 август, че неидентифицирани украински партизани са извършили атака със самоделно взривно устройство (IED) срещу Александър Колесников, заместник-началник на полицията на окупирания Бердянск, Запорожка област.
Украинският кмет на Мелитопол Иван Федоров също заяви, че украинските партизани в Мелитопол, Херсонска област са повредили щаба за референдум в Мелитопол. Насочването към колаборационистите от партизански групи вероятно възпрепятства руските усилия за установяване на стабилни системи на управление и провеждане на официални референдуми в окупираните територии.
Вътрешните разногласия вероятно също допринасят за нестабилността на окупационните режими. Украинският център за съпротива съобщи, че назначеният от Русия кмет на Мариупол Константин Иващенко е напуснал Мариупол на 26 август след опит за убийство на 25 август.
Украинският съветник в Мариупол Петро Андрюшченко заяви, че депутатът от руската Дума Дмитро Саблин и подкрепяният от Русия бивш член на градския съвет на Мариупол Петро Иванов са поръчали убийството на Иващенко. Освен това Андрюшченко съобщи, че ръководителят на Донецката народна република (ДНР) Денис Пушилин е назначил властите на ДНР да разследват опита за убийство, вместо да предадат случая на руските власти, както при предишни случаи в окупираните от Русия територии.
ISW не може независимо да потвърди изявленията на Андрюшченко в момента. Въпреки това, ако се докаже, че разривът между руските и властите на ДНР би означавал, че Русия ще се сблъска с нарастващи трудности при координирането на управлението и отговорите на украинските заплахи в окупираните територии.
Руските и прокси властите продължават усилията си да улеснят социалната интеграция на окупираните райони, като използват стимули и заплахи. Образователните системи остават основна цел. Родителите, които отказват да изпратят децата си в руски училища в окупираните територии, са изправени пред глоби от 40 000 до 150 000 рубли ($663 - $2487), отнемане на родителските им права, конфискация на имуществото им и полицейска намеса в зависимост от местоположението им.
От украинска страна отделно вече изнесоха данни за това.
Родителите, които изберат да изпратят децата си в руски училища в окупираните територии, могат да получат еднократно плащане от 10 000 рубли ($165), както ISW съобщи по-рано.
Лабораторията за хуманитарни изследвания на Yale School of Public Health публикува доклад, в който се намират най-малко 21 потвърдени съоръжения за филтрационни лагери, работещи само в Донецка област на 25 август.
Съобщава се, че съоръженията за филтриране служат за една от четирите цели: регистрация, задържане, вторичен разпит или задържане на украински цивилни. Лабораторията за хуманитарни изследвания твърди, че условията в заведението включват пренаселеност, лоши санитарни условия, недостатъчно осигуряване на храна и вода, отказ от медицинска помощ, случайно използване на електрошокове и тактики на изолация, които "могат да представляват жестоко, нечовешко и унизително отношение при международни хуманитарни и човешки закон за правата."
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
13 Коментара: