Въпреки че във филмите, разказващи за Римската империя, често се виждат изискани, но в същото време и странни блюда, римляните в действителност са се хранели семпло, разказва италианското издание Airone.
Сутрешната закуска на древните римляни била на базата на бобови растения и питка, опечена на пещ и намазана със зехтин. В закуската понякога имало и сладки, направени с концентриран сок от грозде, или т.нар. sapa.
Втората закуска също не била кой знае колко богата и обикновено се консумирала на крак в кухнята. Тя била съставена от твърдо сварени яйца със сол, питка, бобови растения със зехтин и вино. Онзи, който излизал „по работа“ от дома си, обикновено се хранел в общите заведения или по сергиите на площадите. Там се консумирали питки и вино.
Най-важното хранене на практика било по време на вечерята на древните римляни. Тя се консумирала у дома при залез слънце. Включвала задължителното твърдо сварено яйце като предястие, супа от грах или други зеленчуци, салата от марули. След това идвал редът на пресните сирена или евентуално на месото. То включвало наденици, шунка, пиле, дивеч или пък се ядяла риба. Виното - бяло или червено - се сервирало винаги в амфори.
Император Август, който страдал от язва, ядял малко, но често. Той обичал да си хапва хляб, прясно сирене и да изпива половин чаша от бялото вино Retico. Хлябът бил основно и важно ястие и бил правен под формата на кръгли пити с кръст в центъра.
Тиберий пък обичал да яде хляб със зехтин.
Рибата също била обичано ястие от римляните. Почти нямало вила до морето, която да не разполага със собствен рибарник.
В имперския период доста разпространена станала ориенталската кухня, внесена от Изтока. Тя включвала ястия, направени с мед, подправки и сосове от всякакъв тип. С тях били подправяни супи и бульони. Виното се пиело много често подправено с различни подправки или мед. /Pronto Sofia
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.