Държава забрани добиването на биткойни заради прекъсвания на тока
Правителството на Иран посочва, че 85% от добива на биткойни в страната се извършва незаконно
Забраната влиза в сила незабавно и ще бъде в сила до 22-ри септември, каза Рохани пред държавната телевизия, което се отчита като пореден знак за отхвърлянето на популярната цифрова валута.
Иранската столица Техеран и няколко други големи града се сблъскват с множество ежедневни прекъсвания на тока през последните няколко месеца и управляващите обвиняват за това недостиг на природен газ, продължителната суша, която затруднява хидроелектрическите централи в страната, както и все по-често добиването на биткойни.
По-голямата част от потреблението на енергия в резултат на добива на биткойни идва от т.нар. "незаконни миньори" или онези, които работят без лицензи, посочват правителствените служители.
Това предизвика национални репресии срещу незаконни биткойн миньори, както и временно спиране на електроенергията на законни ферми за биткойни, тъй като в същото време търсенето на електроенергия се е увеличило благодарение на нарасналото потребление заради разпорежданията за оставане вкъщи поради коронавирусната пандемия.
Тъй като температурите в страната се повишават, консумацията на енергия през последните седмици е толкова висока, че някои лечебни заведения изпитват сериозно трудности да поддържат своите хладилни помещения за ваксини срещу Covid-19.
Правителството на Иран посочва, че 85% от добива на биткойни в страната се извършва незаконно. В страната с 82 милиона има 50 лицензирани миньорски ферми, които използват общо 209 мегавата мощност, заяви в сряда иранската държавна електрическа компания "Танавир".
Криптовалутата, която достигна рекордно високи цени през април над 63 000 долара, се оказа в последно време под натиск от продажби заради енергийната интензивност, произтичаща от нейното добиване и произтичащите от това екологични разходи.
Биткойн миньорите използват специално изградени компютри за решаване на сложни математически уравнения, които ефективно дават възможност за осъществяване на биткойн транзакции. Миньорите са възнаградени за усилията си в цифровата валута.
Целият процес обаче е изключително енергоемък поради количеството енергия, използвана от компютрите.
Трябва да се има предвид, че Иран е сред страните от топ 10 за "копаене" на биткойни.
В периода от януари до април тази година около 4,5% от целия добив на биткойни в световен мащаб се е състоял в Иран, според блокчейн аналитичната компания Elliptic. Това поставя страната сред първите 10 в света, докато Китай е на първо място с близо 70%.
Източник: БНР
Последвайте ни
0 Коментара: