Носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц изнесе в Белград лекция на тема “Глобалната икономическа криза с прогноза за влиянието й върху Балканите”.
Стиглиц подчерта, че световната икономическа криза е настъпила поради това, че САЩ са провеждали много лоша финансова политика, пише сръбският вестник “Данас”. Поради негативните ефекти на глобализацията от САЩ кризата се разпространи и върху останалата част на света. Стиглиц подчерта, че е възможно Европа да бъде изправена пред много по-голям икономически крах от този в САЩ, като най-големи ще бъдат щетите за страните от Източна и Югоизточна Европа, които са пряко зависими от развитите страни в Европа. Стиглиц говори и за погрешната политика на коригиране на инфлацията, без да се обръща достатъчно внимание на други фактори, влияещи на финансовата стабилност в една страна, за рисковите финансови продукти. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.