Американският автомобилен гигант “Дженерал Мотърс”, който е заплашен от фалит, обяви намерението си да съкрати още 21 000 работни места през тази година.
Решението на компанията за новите масови уволнения е част от преструктурирането й, която трябва да бъде приключена до 1 юни, за да може да бъдат получени заеми от правителството на страната. През тази година “Дженерал Мотърс” вече уволни 10 000 души. Освен съкращенията автопроизводителят потвърди и плановете си да спре производството на марката “Понтиак” до края на 2010 г. Изпълнителният директор на компанията Фриц Хендерсън заяви, че решението за спирането на производството на “Понтиак” не е било никак леко за управата. Легендарната марка с 83-годишна история бе прочута с моделите си “Firebird” и “Trans Am”. Според Хендерсън обаче на “Дженерал Мотърс” просто му липсват ресурси, за да направи марката перспективна. След раздялата с “Понтиак” компанията ще се съсредоточи върху марките “Шевролет”, “Кадилак”, Буик” и “GMC”. Ръководството на “Дженерал Мотърс” се надява да намали наполовина дълговото бреме на компанията, като предложи на собствениците на облигации да оменят ценни книжа за 27 млрд. долара за дял в предприятието. Автопроизводителят се надява и на финансова помощ от страна на държавата срещу 50%-ен дял в компанията. Американското правителство вече отпусна на “Дженерал Мотърс” кредити на сума 15,4 млрд. долара. Компанията реагира на спада в продажбите, като реши да намали броя на дилърите си в САЩ от 6 246 през 2008 г. до 3 605 до края на 2010 г. Освен това ще бъде съкратен над два пъти броят на работниците в заводите и ще бъдат намалени с 42% броят на търговско-сервизните центрове в Канада. В официално изявление на компанията се посочва, че цетровете ще намалеят от 705 до 400, а работниците – от 10 000 до 4 400 души. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.