НАТО без САЩ - няма да е лесно, но е възможно.
Това каза пред БНР експертът по национална и международна сигурност Ивайло Иванов и уточни:
"Европа трябва да работи, ако САЩ се отдръпнат и тази американска администрация разруши със своите действия НАТО, да сме готови да изградим нова система за отбрана с Канада, Великобритания и Норвегия, които не са членове на ЕС. Това ще изисква усилия.
Няма никакво съмнение, че няма как да продължим да действаме по този начин, без да положим усилие и без да дадем някакви жертви и да останем способни на международното поле да се защитаваме срещу държави, които са абсолютно безскрупулни и са готови да използват всички възможни средства, за да постигнат своите интерес. Ако не се съгласим на това, ни очаква доста тъжно бъдеще".
По думите му Доналд Тръмп е на крачка да направи това, което всички съветски лидери от Сталин насам са опитвали неуспешно да направят - да разрушат НАТО.
"Няма никакво съмнение, че анексирането на Гренландия по някакъв начин - дали чрез икономическа принуда, или директно с използването на военна сила - това ще бъде наистина краят на НАТО, защото тази организация е създадена на принципа, че страните ще се защитават помежду си, а агресорът ще бъде извън рамките на НАТО", коментира експертът по международна сигурност.
Според него Европа трябва да започне да обсъжда и темата за ядреното оръжие, защото това ще бъде много дълъг и много тежък дебат:
"Как Европа да постигне тези гаранции по отношение на своята сигурност, тъй като в момента разчитаме и на САЩ. ... Изграждането на командната система ще бъде най-трудното".