El Mundo: Всеки ден ЕС дава € 28,5 млн. на Украйна и € 1 милиард на Русия
Източникът е човек, който на теория знае за какво говори: шефът на европейската външна политика Жозеп Борел
Парадоксално, но факт: Ето кой финансира войната на Русия
Източникът е човек, който на теория знае за какво говори: шефът на европейската външна политика Жозеп Борел. По този начин ЕС продължава да подкрепя нахлуването в Русия, като поддържа покупките на въглеводороди от тази страна.
Борел: Още санкции няма да спрат руската армия
Не че се купуват само газ и петрол. Освен това за този газ и петрол се плаща много повече, както разкрива анализ на Bloomberg, според който тази година приходите на Русия от износ на газ ще се увеличат с повече от една трета, достигайки 321 милиарда долара.
Резултатът от всичко това е размиване на ефекта от санкциите върху Москва. Институтът за международни финанси (IIF), който е своеобразен „бос“ на световното банкиране, смята, че тази година Русия може да удвои излишъка по текущата си сметка от 120 милиарда долара през 2021 г. на 240 милиарда – на. Това е излишък от може би 20% от БВП.
Това е удивителна ситуация, шизофренична и неустойчива в дългосрочен план, но много благоприятна за режима на Путин, докато съществува.
С приходите от петрол и газ плюс капиталовия контрол, който наложи, Москва изгражда финансова стена, която защитава рублата и й помага да избегне фалит.
Всъщност руската валута е на нивото, което беше преди нахлуването в Украйна. Така че е разумно, че руската централна банка понижи лихвените проценти с три пункта, от 20% на 17%. Това не е мярка, която ще има значително въздействие върху икономика, която може да падне с 15% тази година поради санкциите, но е знак, че е налице минимално доверие.
Френски икономист: Петродоларът умира! Да живеят рублата и китайският юан
Всичко това повдига въпроса дали Европа трябва да спре вноса на руски газ сега. Три четвърти от руския износ на газ отива за европейски страни. Това означава, че ако Европа спре да купува газ, излишъкът по текущата сметка на Русия тази година ще се увеличи от 240 милиарда долара на нула.
Което е трудно решение за страни като Франция, Италия и преди всичко Германия, които се разкриха в тази криза като майстори в изкуството на миротворството към режима на Владимир Путин. Но решение, което изглежда неизбежно.
Нарастващият натиск в това отношение е това, което обяснява защо Борел изрече фразата си за един милиард на ден за купуване на въглеводороди от Русия: това беше начин за натиск върху Берлин и неговите съюзници да направят нещо.
Това, че Европа спира да купува руски газ, ще бъде „опустошително от гледна точка на региона и ще има глобално въздействие“, както беше обяснено през февруари в анализ на Института „Бейкър“ на университета Райс в Хюстън, една от петролните столици на света.
Прогнозите за Германия варират от нулев растеж до срив на БВП от 6%, тоест повече от последиците от Covid-19. Но изглежда, че тази мярка, рано или късно, ще стане спешна.
Последвайте ни
3 Коментара: