Европейският парламент отхвърли поправка, насочена срещу България, в резолюция за Република Северна Македония. Поправката беше предложена от евродепутати от групата на социалистите и демократите, и зелените, информира БНТ.

В поправката се казва, че ЕП "осъжда неотдавнашните провокативни изявления на български правителствени служители по исторически въпроси, засягащи Република Северна Македония, които противоречат на духа на Договора за добросъседски отношения с България; призовава българските органи да се въздържат от подобни изявления, въпреки продължаващата предизборна кампания в България".

Българските евродепутати от всички политически партии се обявиха против тази поправка.

"Тази поправка, която беше внесена в последния момент от социалистите и зелените, намирам за изключително скандална. В доклад за напредъка на страна-кандидат да се напада по този отвратителен начин страна-пълноправен член на ЕС и в същото време да се говори, че другата страна била зряла и умерена.

Когато имаме случаи на толкова много дискриминация, на толкова обиди, заплахи. Последните с певеца за Евровизия, който получи толкова много ужасяващи заплахи и обиди, само за това, че сподели, че е български гражданин.

Затова е изключително правилно, че ЕП препотвърди своето желание, искане, препоръка към Република Северна Македония да не се дискриминират хора, които публично заявяват своята българска идентичност и произход и да се преустанови от практиката с югокомунизма за фалшифициране на историята.

Имаме обща българска история, трябва да сме горди с нашите общи предци и заедно да влязат и те в ЕС като братя, приятели и да си сътрудничим във всички области”, каза евродепутът от ГЕРБ/EНП Андрей Ковачев.

Евродепутатът от ДПС/“Обнови Европа” Илхан Кючюк, който е докладчик по резолюцията каза: “Важният елемент е договорите да бъдат изпълнявани - този от Преспа и този от 2017 година с Република България. За тази цел двете страни трябва да започват по-чести срещи. Аз мисля, че има нарушаване на диалога.

Освен това трябва да има имплементиране и оценка на предприетите действия. Това е от изключително значение, за да убедим и ние в сериозността на намеренията си западноевроепйските партньори, а Република Северна Македония да даде още един шанс на процеса.

Доверието е нарушено. То трябва да бъде възстановено. Най-правилният начин, бих казал единственият правилен начин, е да се върнем към устоите на договора”.