Епидемията от морбили в Бангладеш, която започна през март тази година, вече е отнела живота на 344 деца, докато броят на заразените продължава да нараства. От общия брой смъртни случаи след 15 март при 65 деца инфекцията е била лабораторно потвърдена, докато останалите са проявили характерните за заболяването симптоми.
Само в рамките на едно денонощие до неделя сутринта са регистрирани 11 нови смъртни случая, като за същия период са диагностицирани 282 деца, а 1278 са приети за болнично лечение.
Общият брой на децата със симптоми на морбили от средата на март досега достига 49 159, като над 34 000 от тях са били хоспитализирани. Към момента повече от 30 000 пациенти вече са изписани от лечебните заведения.
В отговор на кризата правителството на Бангладеш, подпомогнато от УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Глобалния алианс за ваксини и имунизации, стартира извънредна ваксинационна кампания срещу морбили и рубеола.
Инициативата има за цел да обхване над 1,2 милиона деца на възраст между 6 месеца и 5 години в 18 от най-засегнатите административни региона на страната.
Според представители на ООН тази кампания е жизненоважна стъпка за възстановяване на имунизационното покритие и укрепване на здравната система, за да се гарантира по-висока устойчивост при бъдещи епидемични взривове.