Турция намалява ДДС върху основните хранителни продукти и този данък вместо досегашните 8% стана само на 1%. По този начин властите възнамеряват да подкрепят благосъстоянието на населението, или по-точно да предотвратят неговото спадане. Руските служители дори не намекват за нещо подобно, като освен това за редица артикули храната се облага с 20% ДДС, пише анализаторът Иван Рибин, цитиран от "Труд". 

„Всички ще се съгласят, че паниката, предизвикана от колебанията на валутния курс през последните месеци на миналата година, няма нищо общо с реалностите в икономиката на страната ни. Днес сме се събрали, за да споделим добри новини за нашата нация.

Намаляваме ДДС за основните хранителни продукти от 8% на 1%. Правим тази отстъпка от 7% от името на държавата, и тя ще влезе в сила от понеделник, 14 февруари. Това намаляване на данъците е много важна победа в борбата срещу инфлацията“, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган.

Това е много силен ход, особено предвид доста несигурната позиция в областта на публичните финанси. В края на 2021 г. турската хазна регистрира дефицит от 192,2 млрд. турски лири ($14,2 млрд.) срещу 175 млрд. лири една година по-рано. За справка: приходната част беше планирана с ниво $150 - $160 млрд., но бяха изразходвани в повече. На първо място за военни нужди – Анкара активно се въоръжава.

Въпреки това Ердоган не забравя за народа, по-точно, че османците могат да го изхвърлят от Белия дворец. И теоретично имат причина за това. Обменният курс на националната валута пада, цените се покачват, а доходите на населението някак си не покачват много. Всичко е почти същото като тук в Русия, но е съобразено с „националните особености“.

Тази специфика се явява от самата турска икономика, и по-точно от производството в нея. Което го няма в Русия. Автомобили, електроника, инженеринг, корабостроене, текстил, силно преработени храни и така нататък. Всичко това се развива динамично и въпреки че през последните няколко години нещо се обърка с БВП на страната поради кризата в туристическия бранш, провокирана от „коронавируса“, като икономиката е доста добре.

В Русия бюджетът е без дефицит, има много пари, но те активно се изтеглят от страната. Цените на рафтовете растат дори по-бързо, отколкото в Турция, а доходите на средния "уважаван руснак" отдавна изостават от приходите на средния турски гражданин.
ДДС върху така наречените "основни" хранителни продукти в Русия е по-висок, отколкото в Турция преди намалението от 10%. Има списък, той е приложение към Постановление на правителството на Руската федерация от 31 декември 2004 г. № 908 „За одобрените списъци с кодовете за видовете хранителни продукти и стоките за деца, подлежащи на облагане с данък върху добавената стойност при данъчна ставка от 10 %". Всичко е в публичното пространство, и може да се види.

Но не всичко е толкова просто, всъщност много от най-простите продукти се облагат с данък от 20%. Например „народната“ консервирана шунка, направена от кой знае какво, тоест от емулгатори и овкусители. Или замразените зеленчуци. По този повод дори е издадено обяснение - писмо от Министерство на финансите от 19.01.2022 г. No 03-07-07 / 2570. „Продуктите от преработени зеленчуци не са включени в посочения Списък. В тази връзка при продажба на белени зеленчуци: картофи, лук, моркови, цвекло, които се водят като преработени зеленчуци, следва да се прилага ставката на данък върху добавената стойност от 20 %“, се казва в документа.

С други думи, властите ограбват своите граждани, където могат, защото в крайна сметка ние сме тези, които плащаме ДДС. А на управляващата партия „Единна Русия“ не им пука за нас. Очевидно те смятат себе си извън юрисдикцията и за безсмъртни.
Полските власти не се смятат за такива, и затова, подобно на турците, те също намаляват данъците. От 1 февруари полското правителство премахна напълно ДДС върху храните и незабавно намали маржа на горивата от 23% на 8%. Браво на тях!
„За мен това е важен инструмент в борбата за портфейлите на поляците и поляците да имат възможно най-евтината храна и бензин. Но това е и борбата с инфлацията, защото цената на горивата влияе върху цените на много продукти. И за транспортните разходи, разбира се“, каза полският премиер Матеуш Моравецки.

Но никой дори не се надява да чуе нещо подобно от Кремъл, а дори и за бизнеса, това е просто пълен аут. „Няма пари, но се дръжте“ - тази формула беше приета там веднъж и завинаги.

В същото време държавният бюджет на Полша също е в дефицит, като разходите са в размер на 597 млрд. злоти, като приходната част за 2021 г. е планирана в размер на 508 млрд. злоти. Общо 17,5% или $23,7 млрд. не са достатъчни и това е малко прекалено... Но въпреки това народа не е чужд, а и не бива да си развалят своята собствена политическа кариера и затова има понижение на данъците.

Това обаче не е единствената причина – необходимо е да се стимулира икономическият растеж. На 10 февруари Европейската комисия публикува новата прогноза, според която БВП на Полша през 2022 г. ще нарасне повече - с 5,5% срещу 4,9%, както се смяташе преди. За 2021 г. тази цифра беше 5,7%, а Русия дори не си е мечтала за такова нещо. Особено като се има предвид, че поляците не ограбват своите минерални ресурси, а активно развиват производствените си индустрии. И всички печелят – и предприемачите, и хората.

За „Единна Русия“ "електоратът" е точно толкова чужд и затова те действат в Русия като истински нашественици. Да съдерат на хората кожата и да изнасят всичко в чужбина, а чиновниците и свързаните с тях „олигарси” нямат други мисли. Акцизът върху горивата се увеличи с още 4% от 1 януари 2022 г., а чиновниците дадоха зелена светлина на петролните „олигарси“ тихо да вдигнат цените по всички бензиностанции.

На Кремъл вече беше предложено да тръгне по полско-турския път.

„Предвид сериозния спад на доходите на гражданите през 2020 г. и високата инфлация през 2021 г., предлагам нулирането на ДДС върху основните продукти като компенсаторни мерки. Необходимо е също така да се намали ДДС върху горивото, което пряко ще се отрази на цената на всички стоки. В същото време е необходимо да се премахне възстановяването на ДДС за износителите на енергия. Това ще даде около 1,5 трилиона. рубли допълнителни приходи в бюджета, които могат да бъдат използвани за подкрепата на гражданите и икономиката“, каза Сергей Миронов, председател на партия „Справедлива Русия – За истината“.

Но управляващите от „Единна Русия“ мълчат. Възстановяването на ДДС за износителите — нефто- и газо-добивниците изобщо е болна тема ... И след това това товари и другите продукти. Да, но е удобно и хубаво да ограбвате своите граждани с автомобилното гориво, защото те няма да отидат никъде. В същото време по най-безсрамния начин се „пили“ държавният бюджет, крадат се от парите на хората както под прикритието за издръжка на черквите и клоуните, така просто и нагло.

Между другото, в редица американски щати изобщо няма ДДС. Там този данък, или по-скоро неговият аналог, се нарича „данък върху продажбите“ и средно в Америка той е около 5%. В Орегон, Ню Хемпшир, Монтана, Делауеър и Аляска е 0%. Нулата не е печатна грешка! В богатата Калифорния е 7,25%. В Колорадо е 2,9%. Който сеинтересува от "наблюдение" на другите държави – интернета е в помощ.

Това е за "американския ДДС", който в Русия е 20%. С продуктите е различно. "Данък върху продажбите" го има само в няколко щата и дори там е доста символичен – между 1% и 2%. И преди всичко е селективен. Някъде ще трябва да надплатите малко за алкохола, за сладкишите или за деликатесите, но никой не ви забранява да прескочите до съседния щат и там да напазарувате „без данъци“ и много хора правят това, защото американците са практичен народ.

В Русия назрява мащабно унищожение. Всъщност то отдавна е узряло. Според миналогодишните данни на ООН 9 млн. руснаци (6,2% от населението на страната!) нямат достатъчно храна и това е информация за средата на 2021 г., дори преди покачването на цените. Днес има много повече хора в нужда. Премахването на ДДС върху храните би направило възможно тези хора да бъдат осигурени с храна. Но Кремъл не се нуждае от това.