Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ за събитията в България и в Европа през месец септември.

Предлагаме ви резюме от основните изводи в доклада:

Кампанията за генерален секретар на ООН вкара България в световните новини и в учебниците по история и дипломация. България вече участва с двама кандидати. Заключителният финал на сагата ”Бокова-Георгиева” показва, че е работено по сценарий, който засяга България, че решението за смяна на кандидатурата е взето в следствие на сериозен външен натиск с център Берлин. А Унгария, Латвия и Хърватия са използвани инструментално от немския канцлер. Еврокомисарят Кристалина Георгиева е работела дълго време последователно и подривно срещу българската кандидатура.

В парламента се заговори за началото на процес на разпад на управляващото мнозинство и за вот на недоверие заради външната политика на България. А ДПС поиска и за цялостната политика на кабинета.

Предстоящите президентски избори ще са едни от най-важните в страната, което само по себе си вече не е новина. Политическата система в страната е силно напрегната и се нуждае от сериозна промяна. Общественият резонанс на най-малките събития показва наличието на напрежение. Цялостният контекст в страната се отличава с някаква специфична смесица от летаргия и разпад. Институциите са блокирани и неефективни. Изглеждат като изпразнени от съдържание. Липсва посока и визия за развитие на държавата и мястото й в Европейския съюз. Това стана особено видимо на фона на множеството външнополитически проблеми, които обградиха България през месеца. Липсата на достатъчна реактивност (бежанската криза, дебат за бъдещето на ЕС), прекалената реактивност (Толстой, Миленко), неизяснената реактивност (Вишеградската група, Турция), странната реактивност (кампанията в ООН) са симптоми за сериозни вътрешни и външни проблеми и липса на сериозна основа за правене на политика.

Европейската комисия действа след събитията, бюрократичният й език е неразбираем за мнозинството европейци, разходите й предизвикват раздразнение сред някои от националните правителства. Европейският елит е в криза. ИСА предупреждава за едно типично западно и централноевропейското лицемерие и прагматичност. Всичко се върши с усмивка и добри намерения, но историята е показала, че това много често е само фасада. Изграждането на буферна зона, която да съхрани тяхната територия и да опази от проблеми тяхното население, е нормална мярка от гледна точка на техния интерес.

Върви сценарий, при който България и Гърция да бъдат обособени като санитарна зона,  макар и временно, докато се решат натрупаните проблеми в Централна и Западна Европа. В тази ситуация къде е българската визия за нова Европа? Къде са българските предложения за реформи на ЕС? Къде са исканията за нови политики? Как вижда България своето място в преформатиращия се Съюз и региона? Какви стъпки ще се предприемат оттук насетне? Какво ще се прави в следващите 5-10 години?

Предвид развитието на ситуацията трябва да се изработи стратегия за действие, която да отговаря на българските национални интереси. Не бива да се допуска превръщането ни в санитарна зона. При негативните демографски процеси в България страната може бързо и лесно да се дестабилизира, ако влезе в тази роля.

Предлагаме 6 стъпки за първоначално справяне със ситуацията.
- Да се въведе моделът на австралийското правителство
 в момента за нулева толерантност по границите.

Незабавно договаряне с Анкара да приеме обратно 10 000 хиляди нелегални „заклещени“ на наша територия.

- Масирано извеждане от страната на всички мигранти от Азия и Африка не с граждански, а с военни полети. Включително подписване на реадмисия с властите в Афганистан или скоростно прибиране на контингента ни от Афганистан (за който се харчат 80 млн. лева годишно по думите на премиера Борисов).

- Въвеждане на специален режим за борба с трафика, който да включва показни процеси, които да завършват в рамките на седмица, завишаване на присъдите на 10 години затвор без право на обжалване.

Обсъждане на планове за изграждане на втора (смесена – бетонно-метална) ограда по границата.

- Незабавно едностранно денонсиране на Дъблинския регламент и напускане от страна на България на споразумението.

Безкомпромисната политика на България ще е ясен сигнал към мигранти и престъпни трафикантски мрежи за решимостта на българските власти. Това ще ни върне с ново самочувствие и на картата на европейския дебат. Не е тайна, че една от причините за приемането на България в ЕС бе да се свърже сухопътно Гърция и останалата част от Съюза. Сега този регион няма същата стойност, каквато имаше преди гръцката криза, преди България окончателно да изпадне по показатели на опашката на Съюза и преди бежанската криза. За спасението на проекта трябва да се жертва нещо.

Не изключваме да се върви на сценарий за изкарване на страната ни от Евросъюза.Длъжни сме да проиграем всички варианти, а един от тях показва, че България влиза в капана на Европейския съюз. Орбан предаде Борисов, и то след посещението му в Бургас и инспекцията на българо-турската граница. Унгарските полицаи пазят в Сърбия и Македония, но не и в България.

Всички предупреждения на ИСА от последната година се оказаха напълно обосновани и основателни. Отпуснатите пари от Европейската комисия може да имат прекалено висока цена. По думите на говорителката на комисията, сумата не е за строеж на оградата по границата. Парите не са за охрана, а за настаняване. Новината съвпадна със строителството на нови места за настаняване на мигранти в центъра в Харманли. В ход е тайна програма програма за трайно настаняване на „бежанци“ в три български общини с лоши демографски показатели. Превръщането на територията ни в буферна геополитическа зона ще изгони местното население, ще срине цените на имоти, ще увеличи престъпността, ще доведе до конфликти и в крайна сметка под напора на събитията и демографията - до разпад на държавата и обществото.

Анализът е изготвен от екип в състав: д-р Калоян Методиев – политолог, Валерия Велева– изпълнителен директор на Институт за стратегии и анализи (ИСА), Таня Джоева – ИСА,Иво Петров - икономист, Борислав Ангелов - политолог, Даниел Томов - политолог

Пълният вариант е достъпен само за абонати. Анализът включва много информация за вътрешно-партийните процеси у нас, както и за новите геополитически реалности в Европа и в Близкия Изток. Има и специално приложение за Трансатлантическата свободна търговия (ТТIР и СЕТА) и българският пилотаж.

Източник: Флагман бг/ *съкращения