Супероблак? Рядко природно явление предизвикало мощните градушки в България
На 25 април са изстреляни близо 1100 ракети, което е намалило големината на ледените късове
Комисии започват да описват загубите на фермерите след мощната градушка в Южна България миналата седм,ица. Пострадали от бедствието са както зеленчукопроизводители, така и стопаните с лозови масиви и розопороизводители.
Представителите на Агенцията за борба с градушките обясниха, че причина за тежките градушки в Южна България е образуването на суперклетка от облаци, изключително рядко природно явление. През последните 25 години е имало има само 3 подобни случая.
Градушката удари земеделски площи в Пловдивско, Старозагорско и Сливенско. На места ледените късове падаха от небето в продължение на 20 минути.
"Положението е наистина смазващо градушката унищожи труда на хората от началото на годината, ние няма да берем тази година от нашите лозя, може би съвсем малко", обясни пред БНТ един от потърпевшите.
"Лично аз съм земеделец от 3-4 години и при едно такова природно бедствие в момента те ме връщат три години назад, все едно започвам от нулата", каза Мариян Курдов от сливенското село Баня.
"Единственото нещо, което може да се направи е с правилни действия да се ограничат нейните щети, тоест да вземе навреме да се обработва и докато тя не излезе от територията, която се защитава да бъде постоянно обработвана и по тоя начин щетата ще бъде много по-малка", заяви Никола Ковачев - директор на полигона за борба с градушките – Поповица.
Земеделските стопани искат реорганизация на ракетните площадки за борба с градушките за по-добро покритие.
"Миналата година също падна град при нас, унищожи ни лозовите масиви, аз просто не виждам друго решение освен да се изгради тук площадка противоградна", коментира друг потърпевш.
"Там, където наистина се налага за по добра успеваемост да се преместят да се пребазират, но това е много сложен процес, който изисква и време на първо място изисква и много точен анализ", сподели Никола Ковачев.
По време на градушката на 25 април по данни на Агенцията в страната са изстреляни близо 1100 ракети, което е намалило големината на ледените късове. Според специалистите това е било единствената възможност за действие.
Полигонът за борба с градушките в района село Коньово пък е изстрелвал по две ракети в минута, но въпреки това градушката унищожи реколтата в 5 села в Сливенска област.
Последвайте ни
2 Коментара: