Турски военни самолети и дронове са извършили серия от нарушения в Егейско море, след като във вторник са навлезли шест пъти в гръцкото национално въздушно пространство и са нарушили седем пъти правилата за въздушно движение в Атинския район за полетна информация (FIR), съобщи Генералният щаб на гръцката национална отбрана (GEEThA).
Според информация на To Vima, в инцидентите са участвали формация от два въоръжени изтребителя F-16, два безпилотни летателни апарата (UAV) и морски патрулен самолет ATR-72. Те са действали в североизточната, централната и югоизточната част на Егейско море.
Гръцките военни власти са регистрирали общо седем нарушения на правилата за въздушно движение в Атинския FIR – едно от изтребителите F-16, пет от безпилотните апарати и едно от самолета ATR-72.
Освен това са отчетени шест нарушения на гръцкото национално въздушно пространство. Едно от тях е извършено от F-16, а останалите пет са приписани на морския разузнавателен самолет ATR-72.
От Генералния щаб уточняват, че всички турски летателни средства са били своевременно идентифицирани и прихванати в съответствие с международните правила и установените оперативни процедури.
Случаят идва на фона на продължаващото наблюдение на военната активност над източното и централното Егейско море. Макар напрежението между Атина и Анкара да е значително по-ниско в сравнение с предишни години, гръцките власти продължават да отчитат отделни инциденти с участието на турски военни самолети, разузнавателни платформи и безпилотни системи.
Атина нееднократно е подчертавала, че подобряването на двустранните отношения и мерките за изграждане на доверие трябва да вървят ръка за ръка със стриктно спазване на международното право, суверенните права на държавите и установените авиационни процедури в региона.