Участниците в истанбулската среща на високо равнище за Сирия са се догoворили до края на годината да бъде създадена комисията за Конституцията на Сирия. Това обяви държавният глава на Турция Реджеп Тайип Ердоган в рамките на пресконференция след края на форума.

В Истанбул се проведе четиристранна среща на върха, на която бе обсъдено бъдещето на Сирия след гражданската война. Ердоган посрещна в града на Босфора лидера на Кремъл Владимир Путин, канцлера на ФРГ Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. На нея присъства също и специалният посланик на ООН Стафан де Мистура, който докладва на четиримата лидери за настоящата ситуация в разкъсваната от война близкоизточна република.
Решението за създаване на комисията за създаване на нова конституция на Сирия с представители на правителството и опозицията бе взето през януари. Въпреки това тя все още не формирана.

Турция няма да допусне присъствие на терористи в Сирия. „Нашата цел е да осигурим прекратяване на огъня. Имахме възможност да обсъдим и политическото регулиране на кризата в Сирия, която се превърна в международен въпрос. Астана се превърна в модел за нас, тук продължихме усилията си и потвърдихме мнението си, че по военен път не трябва да решаваме сирийския проблем. Всички трябва да се борим да се приключи тази трагедия в Сирия. Мисля, че на тази среща на върха дадохме нужния конкретен импулс за това. Призовавам и другите държави да подкрепят нашите усилия“, каза Ердоган на пресконференцията след края на срещата в Истанбул.

Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че Кремъл си запазва правото да помогне на турските сили за ликвидирането на терористите в северозападната сирийска провинция Идлиб.

Руският държавен глава направи това изявление на съвместната пресконференция с президентите на Турция и Франция Реджеп Таийп Ердоган и Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел след края на четиристранната среща на върха за Сирия в Истанбул.
Руският лидер добави, че ликвидацията на оставащите в Сирия терористи остава в числото на важните задачи, тъй като не бива да се допуска проникване на радикалите за осъществяване на екстремистка дейност в други страни.

„Независимо от това, че нивото на насилието в Сирия намаля съществено, немаловажна задача остава ликвидацията на всички струпали се там радикални елементи. Не бива да допускаме получилите боен опит бандити да продължат престъпната си дейност, да създават „спящи клетки“ в нашите страни, да вербуват привърженици и да проповядват екстремистка идеология и терор“, подчерта руският лидер.

Той добави, че лидерите на Русия, Германия, Франция и Турция са потвърдили, че постигането на разрешение на конфликта в Сирия е възможно само чрез политико-дипломатически методи.

„Всички участници в срещата са съгласни за главното – постигането на дългосрочна стабилност в Сирия е възможно изключително чрез политико-дипломатически средства в пълно съответствие с Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН и при строгото съблюдаване на принципите на единството, суверенитета и териториалната цялост на Сирийската Арабска Република“, подчерта Путин.

Освен това Путин отбеляза, че преговорите между лидерите са преминали в делова атмосфера и те са успели да свършат сериозна работа за съгласуване на подходите по разрешаването на сирийската криза.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че разчита, че договорките за ИДЛИБ ще прераснат в пълно примирие. "Днес ние се обвързахме към това, че от разговорите и договорките, които постигнахме днес, ще се получи дългосрочен режим на примирие", коментира тя след историческата среща в Истанбул.

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че не е възможно в Идлиб да се проведе военна операция, тя може да предизвика нова бежанска вълна. Това френският лидер е заявил на пресконференцията в събота след края на срещата на върха в Истанбул между държавните глави на Турция, Русия, Франция и Германия. Според него комитетът, който ще подготви новата конституция на Сирия, трябва да започне работа до края на тази година.