Първият космонавт Юрий Гагарин имал две заплати – "земна", като на военен летец, и "космическа", присъдена му за часовете, прекарани в орбита. Освен това за знаменития полет Гагарин получава и "подаръци" – апартамент, автомобил "Волга", комплект дрехи, килими и много друго. Апартамент дават и на първата жена в космоса – Валентина Терешкова. Като подарък тя получава и дамски аксесоари – платове, чанти, чорапи и обувки.
"Земна" и "космическа" заплата

Традицията на космонавтите да се плаща за времето, прекарано в "небето" и "космоса", е запазена и до днес. Руските космонавти по правило са летци-изпитатели на военни и граждански самолети с отлични умения. Държавата им плаща отделно за работата "на Земята" – от $1500 до $2500. Освен това те получават и надбавки за прослужени години, държавни награди и брой изпитателни полети. Те възлизат на 40% до 140% от месечната им заплата. Отделно се плаща и за времето, прекарано в космоса – около $25 000 за един месец.

За сравнение: астронавтите от НАСА "на Земята" получават от $66 000 до $155 000 в зависимост от квалификацията си. Доходът за времето, прекарано "в орбита" е по-голям, но разликата не е толкова голяма, колкото при руските им колеги. Заплатата на астронавтите от НАСА в космоса варира около $170 000.

Година мъка и си в орбита

Отборът от космонавти се сформира на базата на критерии, свързани с тяхната психологическа съвместимост и ръст. За космонавти по принцип се избират хора с нисък ръст. Причината е проста: ако са по-леки, ще има и по-малък разход за гориво.

Самата подготовка за полета в орбита отнема сравнително малко време. Космонавтите като цяло се подбират измежду летците-изпитатели. Те винаги са в прекрасна физическа форма – невероятните натоварвания, през които минават, докато летят в най-новите военни самолети, докато катапултират и изпълняват фигури от висшия пилотаж, изискват отлична подготовка.

"Смятам, че при необходимост човек може да се подготви за няколко месеца. Всичко зависи от това какви функции ще изпълнява кандидатът в екипажа или какви изследвания ще се провеждат на борда", разказва легендарният съветски и руски космонавт Муса Манаров.

Без диети и ограничения

Руските космонавти нямат подготвителна или "орбитална" диета. Но в Центъра за управление на полетите се отнасят много сериозно към храната в орбита. Преди човек да бъде пратен в космоса, сътрудниците от Центъра и лекари разучават с какво предпочита да се храни космонавтът и му изготвят балансирано меню, след което изпращат това меню на готвачите.

В руския космически център работи цял завод за производство на храна за космонавтите. Менюто е разнообразно – от традиционен борш до барбекю и печива. Има и задължителни храни, които космонавтите трябва да поемат, за да поддържат необходимия за организма баланс от витамини и минерали.

Земен график на работа

В земната орбита залезите и изгревите се редуват на всеки час и половина, т.е. за едно денонощие на земята космонавтите посрещат изгрева 16 пъти. Затова те живеят по земно време. Иначе може да се наруши биологичният ритъм и да се разболеят от безсъние. Друг факт, който радва космонавтите, е една особеност на безтегловността – в космоса човек не може да хърка.

Кариера или епизод от живота?

Само някои космонавти са летели в орбита по няколко пъти. Повечето се ограничават до един-два полета. Много летци-изпитатели се готвят за определени научни или технически задачи.

"Работната" възраст на космонавтите е от 32 до 38 години. Тя се смята за идеална за полети. Но има и много случаи, в които космонавти са попадали в орбита на доста по-преклонна възраст: през 2013 г. Павел Виноградов отбеляза в космоса своя 60-годишен юбилей. Между другото, американецът Джон Глен е на цели 77 години, когато излита в космоса за последен път.

Времето, прекарано в орбита, е чисто технически въпрос – рекорден брой дни в космоса прекарва руснакът Валерий Поляков. Той живее на станцията "Мир" 438 денонощия.



Източник: "Руски дневник"