Членовете на Европейската комисия и сътрудниците от техния апарат се оказва, че от януари т.г. са пили токсично кафе, предаде кореспондентът на РИА “Новости”.
Представителят на Еврокомисията Денис Абът съобщи, че това било установено, след като сътрудник почувствал странен привкус в “експресото”, което се налива от инсталираните на “комисарските” етажи автомати за кафе. Истинският любител на кафе направил проби на напитката в лаборатория в родината си – Австрия. Проведените тестове показали, че 17 от 20-те инсталирани през януари т.г. в седалището на Еврокомисията автомати “Берлемоне” правят кафето със значително надвишаващо нормите съдържание на никел и олово. Съдържанието на никел е било със 17000 % над допустимата норма. След като в Еврокомисията научили, че нивото на съдържащите се в кафето тежки метали е опасно за здравето и може да доведе до кожни и стомашно-чревни заболявания, автоматите били изключени спешно. Италианската компания – производител на машините, всяка от които струва около 6 000 евро, твърди, че продукцията й отговаря на международните стандарти. По информация на радио “Контакт” административната дирекция на Еврокомисията е препоръчала на всички сътрудници, пили от токсичното кафе, да отидат на лекар. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.