Европейските политици са бесни от това, че никой във Великобритания не иска да поеме отговорност и да задейства процеса на развод с ЕС, пише The Independent, цитиран от "Фокус". Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън, който ще заема поста до 2 септември, но като изпълняващ длъжността, отказа да се намеси в сложните преговори за напускане. Борис Джонсън, който се смята за най-вероятния наследник на Камерън, заяви, че не иска да започне с пазаренето веднага, ако бъде избран.
Член 50 на Лисабонския договор, който предвижда процедурата за напускане на ЕС твърди, че страната трябва да предложи сама да напусне и да задейства процедурата за това. Това означава, че Великобритания не може да бъде накарана на сила да започне преговорите, докато министър-председателят не започне това. 

Политиците в ЕС искат процесът да бъде приключен бързо. Според тях забавянето на процеса ще накара и движения в други страни членки на ЕС да пожелаят да напуснат. Германският канцлер Ангела Меркел, която е лично симпатизираща на британските действия, се огъна пред вътрешния натиск. „Едно е ясно, преди Великобритания да изпрати молба за напускане, няма как да има неформални предварителни преговори относно излизането“, заяви нейният прес-секретар Стефан Зайберт.

Френският финансов министър Мишел Сапен, заяви, че френското правителство е на мнение, че колкото по-бързо Великобритания напусне, толкова по-добре. „Франция мисли, че Великобритания гласува за брекзит и брекзит трябва да започне още сега“, заяви той. 

„Политическите партии, политическите водачи, коментаторите и мнозинството от хората искат този процес да започне още вчера. Те са на мнение, че щом британците са го решили, трябва да напуснат. Те са абсолютно бесни на министър-председателя Дейвид Камерън. Те виждат в него егоцентричен мегаломан. Той се опита да играе покер и загуби“, смята германски политолог.