"Фиат" ще плати 7 млн. долара на министерството на правосъдието на САЩ заради подкупи на иракски чиновници

https://blitz.bg/svyat/fiat-shte-plati-7-mln-dolara-na-ministerstvoto-na-pravosadieto-na-sasht-zaradi-podkupi-na-irakski-chinovnici_news28259.html Blitz.bg

Италианският автомобилен концерн "Фиат" се е съгласил да плати глоба от 7 млн. долара по иск на американското министерство на правосъдието заради подкуп, даден на иракски чиновници, сочат съдебни документи, цитирани от американски средства за масова информация.

В документите се посочва, че между 2000 и 2002 година три дъщерни компании на "Фиат" - "Ивеко", "Си Ен Ейч Италия" и "Си Ен Ейч Франс" са "възнаградили" иракски представители за осигуряване на договори по програмата на ООН "Петрол срещу храни". Общата сума на подкупите е била 4,4 млн. долара. Според документите на американсик съд компаниите изкуствено завишили стойността по договорите с 10%, а "освободените" по този начин средства са платили на иракски официални представители. По данни на медиите американското министерство на правосъдието е готово да отсрочи плащането с 3 години.  "Фиат" обаче ще трябва да се съгласи да помогне на разследване на служители на министерството във връзка с програмата "Петрол срещу храни". /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай