Бившият кубински лидер Фидел Кастро предизвика ръководителите на страните от Латинска Америка да подкрепят премахването на изолацията на страната му на регионалната среща на високо равнище този месец, на която ще присъства и американския президент Барак Обама
В статия, публикувана вчера, Кастро заявява, че предстоящата среща на високо равнище на американските държави ще бъде "върховно изпитание" за региона, докато се обсъжда половинвековният конфликт между Куба и Вашингтон. 82-годишната икона на революцията заяви, че проектът на текста, който ще се обсъжда от лидерите на страните от Латинска Америка, Карибския басейн и Обама е "неприемлив" и ще доведе до продължителната изолация на комунистическия остров. На Куба няма да бъде позволено да посети срещата на 17-19 април в Тринидад и Тобаго, което е част от опитите на САЩ да изолират страната в регионалните срещи. Призивът на Кастро получи почти незабавната подкрепа на левия лидер на Венецуела Уго Чавес. "Не можем да приемем САЩ да продължават да притесняват Куба. Това е все още въпрос на чест", каза Чавес пред държавната телевизия. "Трябва да се запитаме: ако всички сме приятели на Куба, защо тази страна не съществува? Но ние няма да държим устите си затворени, дори камъните ще говорят в Тринидад и Тобаго", добави той. Повечето страни от региона подкрепят свалянето на 47-годишното американско ембарго срещу Куба, но и не желаят да застрашават връзките си със САЩ. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.