Лидерът на кубинската революция Фидел Кастро рязко разкритикува неолибералният икономически ред и силовата политика на САЩ, която го налага на останалия свят в поредната си статия със заглавие “Въпрос без отговор”, публикувана от кубински средстав за масова информация.
“Нашият свят е заплашен не само от циклични, все по-дълбоки и чести икономически кризи. Безработицата, разрухата и огромните загуби ... станаха неизменни на слепите пазарни закони, които в момента управляват световната икономика”, пише Фидел. По думите му неолиберализмът забранява всякаква държавна намеса, разглеждайки я като фактор, който пречи на развитието на икономиката на страната “като че биха могли да съществуват вътрешен ред, армия, здравеопазване, образование, култура, наука, съдилища ... без участието на държавата и нейните закони”. “Колониалистите, капиталистите и империалистите създадоха свой поведенчески кодекс и наложиха законите си”, отбелязва Кастро. “Те говорят за свобода, демокрация, човешки права ... И същевременно зад кадър остава фактът, че милиарди хора по целия свят страдат от липса на образование, безработица, изостанала икономика и болести, които намаляват продължителността на живота с една трета, наполовина и дори по-малко в сравнение с продължителността на живота в богатите държави”, продължава “Ел Команданте”. При това, напомня той, към старите проблеми се добавят нови – наркотрафикът, организираната престъпност, “ловът на мозъци” и нелегалната емиграция. “”Дори човешкото съзнание става обект на въздействие от страна на средствата за масова комуникация и най-съвременните техники на т. нар. “индустрия за развлечения”, добавя Фидел. Този световен ред, отбелязва той, се основава “върху богатството и силата” и неговите апологети “разполагат с всички световни финанси и с най-съвременните средства на военната сила”. Привържениците на този световен ред, продължава бившият кубински лидер “печатата валутата, необходима на световната икономика, в безкрайни количества, купуват с нея средства за транснационалните си компании, природни ресурси, както и плодовете на непосилния труд на народите, за да поддържат развитието на създаденото от тях общество на потреблението и разточителствата”. При това САЩ, отбелязва Фидел, “запазват монополния си контрол върху международните кредитни и инвестиционни институции”. Другата страна на монетата, продължава авторът, е “още по-лоша”. Напомняйки за 7-те флота, с чиято помощ САЩ “налагът върху света своята военна мощ, и за 800-те военин бази по целия свят, Фидел подчертава, че американската военна сила се базира върху ядрения им арсенал. “С ядрените настъпателни оръжия бе обкръжена друга велика ядрена сила – Русия”, отбелязва Кастро. Лидерът на кубинската революция цитира и думите на ръководител на Пентагона, че САЩ “са готови да оглавят световните усилия за използване на компютърните технологии за сплашване ... на врага” с цел защита на конституционните права на американските граждани. “За каква сигурност може да става дума в съвременния свят? Няма отговор на този въпрос!”, завършва лидерът на кубинската революция. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.