Финландските журналисти Кая Кунас и Марьо Няки, автори на новата книга Suomenlahden suhde (Отношенията в региона на Финския залив), отбелязват нарасналите разногласия между Талин и Хелзинки по въпроса каква политика да водят спрямо Русия, съобщи порталът Delfi.ee. Кая Кунас е специална кореспондентка на вестник Helsingin Sanomat в Талин, а Марьо Няки е кореспондент на телевизия Yle (Латвия).
Според двамата журналисти, неразбирането между финландци и естонци станало забележимо през 2008 г. по време на грузинската криза и се усилило поради украинския конфликт.

„Това доведе до остри дискусии между Финландия и Естония. Създаде се впечатление, че именно Естония (1,3 млн население) и останалите страни от Балтика, усилващи своята отбрана и искащи помощ от САЩ, се държат предизвикателно и сами са виновни за създалата се ситуация. Именно техните действия принудиха Русия даэ отвърне, а това дразни Финландия” – заявила Кунас в програма на Yle Aamu-tv.

По думите на Кунас, в Прибалтика искат да видят Финландия и Швеция в НАТО. При това, според нея, това отношение е продиктувано не толкова от желание да получат от Финландия военна помощ в кризисна ситуация, колкото от възможността за съвместни действия например в небето на Скандинавието.

Марьо Няки добавил, че в Балтика „приветстват всеки принос в усилване на отбраната на държавите в региона на Балтийско море”, но и се счита, че „трябва да се сформират такива войски, които са способни да действат застрашаващо”.

Уместно е да се припомни, че на 27 май естонският премиер Таави Ръйвас, разсъждавайки за отговора на НАТО на „военна заплаха от страна на Русия по отношение на страните от Балтика”, заявил за Welt, че плашенето на Москва трябва да стане „нова нормалност”. Ръйвас счита, че в Латвия, Литва и Естония трябва да бъде разположен по един батальон от НАТО, които да възпират Русия. „Сдържането трябва да стане нова норма” – заявил той убедено пред немското издание.

Превод и редакция: БЛИЦ