Малките дронове донесоха ново ниво на прецизност във войната.

За разлика от други оръжейни системи, те предоставят изглед отблизо на целта преди атаката, давайки възможност на оператора да потвърди, че е валидна. Тази технология дава възможност за нова ера във воденето на военни действия, където цивилните жертви са напълно избегнати и се поразяват само военни такива.

Но в украинския град Херсон Русия използва безпилотни летателни апарати (БЛА), за да атакува умишлено именно цивилните – и след това гордо публикува видеоклипове с атаките в социалните медии. Нападенията срещу хора на автобусни спирки, пътуващи, дори деца, играещи в парковете, се споделят и празнуват, пише „Труд“, позовавайки се на Forbes.

Тази умишлена терористична кампания се нарича „сафари за хора“ от местните жители.

Ужасът в Херсон

Пристанищният град Херсон е на фронтовата линия от началото на настоящата война. Окупиран от руските сили при първоначалното нахлуване, украинските сили го освободиха през ноември 2022 г., изтласквайки руснаците обратно към другия бряг на река Днепър.

Сега реката е всичко, което разделя града от руските бомбардировки. Преди това би означавало само случаен артилерийски и ракетен огън, но през 21 век дроновете се превърнаха в предпочитано оръжие.

Според властите в Украйна половината от жертвите в Херсон през юли и август са причинени от дронове, като се е случвало да има по 100 атаки на ден.

Дроновете са смесица от квадрокоптери, пускащи гранати, и разузнавателни от самолетен тип, които бръмчат заплашително търсейки цели, а също понякога FPV камикадзе дронове.

В типичен случай, записан от украинското издание Kyiv Independent, майката на две деца Анастасия се прибира с велосипед, когато е забелязана от руски дрон. Анастасия е имала две предишни срещи с тези машини. В единия успява да избяга пеша.

„През целия си живот не съм си представяла, че мога да бягам толкова бързо“, споделя жената. Вторият път е когато автобусът, в който пътува, е нападнат.

Личните автомобили вече са рядкост в Херсон, а автобусите са очевидни и големи цели, но дори велосипедистите могат да бъдат нападнати. Анастасия започва да завива надясно и после наляво, въртейки педалите на велосипеда си възможно най-бързо, когато осъзнава, че в преследва дрон.

Той хвърля граната, която се удря в тялото на младата жена, преди да експлодира в краката й. Анастасия оцелява след взрива, но шрапнел я лишава от способността да ходи. Иманно нараняването, а не убиването е типично за малките бомби, пускани с дронове.

Изображения на атаката са публикувани в руски канал в Telegram с емотиконс с намигащо лице и коментар: „Украинските въоръжени сили карат велосипеди...този е 300 (руският код ранен войник). Евакуацията не е разрешена".

Украинското издание Kyiv Post публикува примери за атаки на руски дронове срещу училища, цивилни коли, обществени автобуси и линейки в Херсон.

Руснаците оправдават тези атаки в социалните медии с това, че "всичко в Херсон е легитимна цел". Те също така отбелязват, че освен срещу отделни лица, руските дронове използват смес, подобна на напалм, за да палят пожари, които са изпепелили много сгради.

 

Трети метод за атака е чрез миниране. Малки дронове разпръскват прословутите съветски мини PFM-1 или „Пеперуда“, които са само няколко инча в ширина, но достатъчно мощни, за да унищожат гума – или да разкъсат крак.