Съюзниците на Украйна намериха един от може би най-лесните начини да предоставят танкове на военните на Киев: да платят на чешката фирма CSG Defense да вземе старите съветски T-72M, която да смени част от двигателите и електрониката им, да им добави реактивна броня и – след като преименува машините на T-72EA, да ги изпрати обратно на бойното поле в страната, отбелязва американското списание Forbes.

Миналия месец Дания обеща да предостави на Украйна най-малко 15 T-72EA като част от пакета за помощ, който включва също бойни машини на пехотата БМП-2, инженерни машини, дронове и боеприпаси. В резултат на този ангажимент обещаният на Киев флот Т-72ЕА ще достигне до 105 машини. По-рано тази година САЩ и Нидерландия инвестираха в закупуването на 90 от тези модернизирани танкове, припомнят от редакцията.

47-тонният триместен Т-72ЕА не е най-добрият танк в арсенала на Украйна, но далеч не е най-лошият от съществуващите. Освен това той има важно предимство: на разположение е в момент, в който Украйна изпитва остър недостиг на танкове - както за компенсиране на бойните загуби, така и за оборудване на нови механизирани бригади, които са в бойна готовност.

В цяла Европа стотици стари Т-72М се съхраняват в складове на страни от бившата Организация на Варшавския договор. Всеки от тях е потенциален кандидат за надграждане до стандарта на EA.

T-72EA "решава редица ключови проблеми с оригиналния T-72, особено в областта на огневата мощ, мобилността и защитата“, обясниха от компанията CSG Defense.

По време на модернизацията старият дизелов двигател с мощност 780 конски сили се заменя с такъв с мощност 840 конски сили, монтират се нова радиостанция и модерен термовизионен апарат, добавят се слоеве за динамична защита.

Разбира се, дори и с буквата ЕА, той все още е Т-72 с фундаменталните си недостатъци. Първо, боеприпасите се намират под купола. Достатъчно е да бъде ударен с бронебоен снаряд и вторичната експлозия ще откъсне купола и ще убие целия екипаж.

Въпреки това, предвид ограниченията на основния дизайн на Т-72, ​​неговият EA вариант е един от най-добрите. Руските Т-72Б3 и полските ПТ-91 имат по-добра оптика и системи за управление на огъня, макар и вероятно не много. Не напразно украинците са загубили досега само няколко Т-72ЕА от 90-те, пристигнали преди новата партида, обещана от Дания.

За Украйна Т-72 и неговите варианти от Чешката република и Полша помагат да се компенсират загубите в оскъдната партида от 71 Leopard 2, получена от съюзниците в НАТО. Украинците вече са загубили най-малко 11 от тях и очакват да получат още 14 през следващата година. Украинският арсенал от модерни танкове в западен стил се допълва от 14 британски Challenger 2 и 21 американски M-1 Abrams.

Дори към тях да бъдат добавени 200-те слабо защитени Leopard 1, които ще получи Украйна, общият парк от западни танкове в крайна сметка ще възлезе на 350 единици, а точно толкова танка военните на Киев губи годишно.

"Въпреки че САЩ може в крайна сметка да предложат повече M-1, няма индикации, че Германия или която и да е друга страна ще пожелае да сподели Leopard-ите си“. Ако конфликтът продължи през 2025 г., Киев вероятно ще трябва да купи танкове от някъде другаде. И това "някъде другаде“ може да е Чешката република“, заключава изданието.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук