Конфликтът в Украйна показа оскъдността на отбранителните резерви на Запада, тъй като стратегическите запаси на европейците са почти изчерпани. Това мнение са изразили анализаторите на Financial Times.

Според експертите през последните години западните държави са заложили на високотехнологични оръжия и икономично производство, но войната в Украйна показва значението на по-простите оръжия. Сред тях са и артилерийските снаряди, които се превърнаха в основа на бойните действия.

"Военните действия в Украйна се превърнаха в урок за това как се печели на бойното поле с класическа артилерия, сухопътни войски и завземане на територия", казва Джейми Шей, бивш директор по политическото планиране в Северноатлантическия алианс.

Той сравнява ситуацията с "голямата криза за снаряди по време на Първата световна война" през 1915 г., когато масовото използване на артилерия в позиционните боеве изчерпва запасите на Великобритания.

Недостигът на огнева мощ тогава води до тежки жертви и оставката на министър-председателя Хърбърт Аскуит.

Според Джейми Шей, празните складове с боеприпаси на страните от НАТО ще лишат Вашингтон и Брюксел от възможността да ръководят военните усилия на Киев.

Експертите смятат, че след предаването на оръжия на Киев западните държави няма да могат бързо да попълнят собствените си запаси. Например Париж изпрати една четвърт от количеството си от гаубици Caesar и сега ще са необходими около 18 месеца, за да ги попълни.