България е сред големите износители на оръжия за Сирия. Това сочат резултатите от разследване на консорциум от журналисти, цитирани от вестник "Гардиън" . Изданието посочва, че държави от Източна Европа са одобрили продажба на оръжия на страни от Близкия изток за последните четири години. Според данни на Балканска мрежа за разследваща журналистика, нашата страна се едва на пето място сред страните-съседки, доставящи въоръжение във въпросните зони на света.
Според разследването на Балканска мрежа за разследваща журналистика мунициите и оръжията са доставяни до Сирия от 8 държави от Централна и Източна Европа, сред които е и България.

В изследването се проследява движението на самолети, натоварени с оръжие, и оръжейни договори. Това са полетите с оръжия с посока Саудитска Арабия, Йордания и Обединените арабски емирства.

Според данните на журналистите от България са излетели 7 самолета до Йордания и Саудитска арабия. Оръжейната търговия с тези държави е легална. Проблемът е в това, че това оръжие е прехвърлено в конфликти зони като Сирия и Йемен.

„Ние следвахме конкретни канали в „Ютюб” на сирийски бунтовници, там забелязахме българските оръжия, които ни направи впечатление, че са сред най-използваните от тях. Познахме ги по това, че на част от мунициите има записани произходът и датата на производство. На практика на всяко второ видео имаше оръжие от България. От България засякохме около 10 полета, натоварени с оръжия от градовете: София, Пловдив, Бургас и Велико Търново до Йордания и Саудитска арабия”, коментира българинът Иван Ангеловски, разследващ журналист от Балканска мрежа за разследваща журналистика.

Според разследването, продължило почти година, сделките с тези оръжия са за над 1 млрд. евро. Български калашници са стигнали до сирийски бунтовници и ислямски организации.

От министерството на икономиката, което отговаря за търговията с оръжия, отговориха, че България е една от страните, която провежда политика на максимална прозрачност и решенията за всяка сделка отговарят на международните изисквания.

Страни-членки на ЕС продават въоръжение за над 1.2 милиарда евро на Близкия Изток, голяма част от него попада в ръцете на „Ислямска държава”


Страни от Източна Европа тайно са продали оръжия в Близкия Изток на стойност 1.2 милиарда евро през последните четири години. Голяма част от това въоръжение се оказва в ръцете на ислямистите, включително и „Ислямска държава”. Това разкрива новият доклад, цитиран и от „Дейли Мейл”.
 
От 2012 година до сега Хърватия, Чехия, Сърбия, Словакия, България, Румъния, Черна гора и Босна и Херцеговина, както се твърди, са продавали оръжия и муниции на четири основни доставчика в Сирия и Йемен.
 
През последните четири години Хърватия, например, е изпратила оръжия на стойност 302 милиона евро в Саудитска Арабия, Йордания, ОАЕ и Турция.
 
Чехия е вторият най-голям доставчик на тези страни с продукция за 240 милиона долара, твърди екип от репортери от Балканската мрежа за журналистически разследвания (BIRN) и Проектът за разследване на организираната престъпност и корупцията.
 
В разследването се казва, че въоръжението е изпращано в Сирия, за да подклажда гражданската война, защото това е първият път, в който този регион купува оръжия от Централна и Източна Европа. При това са налице са страховете, че тези оръжия попадат в свързани с „Ислямска държава” и „Ал Кайда” групи, както и силите на сирийския президент Башар Асад.
 
Графика, създадена от BIRN и OCCRP, показват какви оръжия е закупила Саудитска Арабия от 2012 година насам. „Списъкът с покупките” включва 10 000 АК-47, 300 танка, 250 зенитни оръдия и 90 зенитно-ракетни комплекси.



Доказателствата сочат за системно отклоняване на оръжия към въоръжените групировки, обвинени в нарушаване на човешките права. „Ако това е наистина така, предаването на тези оръжия е незаконно въз основа на Договора за търговията с оръжие на ООН”, заяви Патрик Уилкен, отговарящ за разследванията на незаконната търговия с оръжия в Amnesty International.
 
Според Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) САЩ са номер едно в износа на оръжие в целия свят. На САЩ се падат 33% от общия износ на оръжие. През периода 2011-2015 г., техните доставки за други страни са се увеличили в сравнение с 2006-2010 г. с 27%.
 
"Тъй като регионалните конфликти и напрежения продължават да растат, САЩ остават лидер в глобалната търговия с оръжие със сериозна преднина пред останалите", подчертава директорът на програмата за наблюдение на търговията с оръжия и военните разходи в СИПРИ д-р Од Фльоран.
 
Западни компании са продали най-много оръжие в света през 2014 г. „През последните пет години Америка е продала или осигурила безвъзмездно оръжие на 96 държави, а военната й промишленост има необичайно голям портфейл от поръчки, който включва доставка на 9 държави на 611 изтребителя-бомбардировача F-35".