Американската самоходна артилерийска установка (САУ) M109 Paladin наскоро е поставила рекорд по далечина на стрелбата, изстрелвайки снаряд XM1155-SC на 71 км.

Експертите от Meta Defense разказаха как е станало възможно да бъде постигнат такъв резултат.

Специалистите отбелязват, че западната артилерия е направила огромен напредък в подобряването на ефективността и производителността на своите системи в продължение на няколко години.

Определен принос за това има и опитът от бойните действия в Украйна, където артилерийските системи играят жизненоважна роля на бойното поле и за двете воюващи страни.

Удължаване на цевта на артилерийско оръдие

На първо място, експертите отбелязват програмата ERCA на американската армия, в рамките на която се решават задачи за увеличаване на обсега на стрелба. По-специално, военните инженери са решили да инсталират удължена цев от 58 калибър на самоходното оръдие M109A7, което позволява стрелба на големи разстояния.

По време на тестването обаче се оказва, че това решение води до повишено износване на артилерийското оръдие. В контекста на военните действия в Украйна това решение се оказва не съвсем успешно, тъй като освен самите характеристики е важно артилерийските системи да са надеждни и да поддържат интензивни операции за дълго време.

Управляеми снаряди с увеличен обсег

За да увеличат обхвата на артилерийските системи, оръжейниците създават нови боеприпаси, които са оборудвани с допълнителна система за ракетно задвижване. Това решение, съчетано с GPS-инерционна система за насочване, позволява да се стреля на големи разстояния, като същевременно се поддържа висока точност на стрелба.

Това решение е приложено в няколко снаряда, като Excalibur от BAe, Vulcano от Leonardo и Katana от Nexter.

В случая с последния рекорд става въпрос за боеприпасите XM1155-SC от BAE Systems. Подробните характеристики на снаряда все още не се съобщават, но се знае, че снарядът е подкалибрен и с по-малък диаметър.

Опашната част на боеприпаса е направена в цилиндрична форма. Предполага се, че в долната част на корпуса е разположен двигател за допълнително ускорение, като скоростта на полета може да надвишава скоростта на звука, което намалява времето за приближаване до целта.

Този тип боеприпаси обаче, отбелязват експертите, са много по-сложни и трудоемки за производство и съответно много по-скъпи от традиционните снаряди - един заряд може да достигне 100 000 долара.

В същото време, когато се постигне висока точност, броят на използваните снаряди може да бъде намален, за да се постигне пропорционален ефект. С други думи, много по-малко боеприпаси ще бъдат необходими за поразяване на целта, отколкото с традиционните снаряди.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук