Веднага след заявеното от "Газпром" съгласие да направи някои отстъпки за европейските пазари, западните медии съобщиха, че Европейската комисия много скоро ще одобри газопровода "Северен поток-2", пише Газета.ru в сряда (15 март).
ЕК може да даде зелена светлина на руския газопроводен проект още тази есен, съобщи сайтът Euractiv, като се позова на информирани източници. Според тях шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер най-вероятно ще вземе положително решение по въпроса, което ще бъде съобщено след септемврийските избори в Германия.Основните противници на проекта – Полша и Украйна, обаче, едва ли ще се примирят с подобно развитие на събитията, затова на ЕК и "Газпром" ще им се наложи или да постигнат компромис, или да се готвят за многобройни съдебни дела, посочва Газета.ру.

"Северен поток-2" е паралелна тръба на сегашния "Северен поток" с капацитет от 55 млрд куб.м. газ годишно. СП-2 трябва да мине по дъното на Балтийско море до крайбрежието на Германия. Проектът формално не се води международен, но се подкрепя от големи компании като австрийската OMV, германските BASF (чрез дъщерното дружество Wintershall) и E.On (чрез структурата си Uniper), британско-холандският консорциум Shell и френската ENGIE.

Първаночално тези компании трябваше да са акционери в оператора по проекта Nord Stream-2 AG, но по настояване на противниците на тръбата се наложи промяна в модела на сътрудничество.

Срещу изграждането на СП-2 са няколко страни от ЕС плюс Украйна. На два пъти в ЕК бяха изпращани писма с настояване да се забрани проектът заради заплаха за енергийната независимост на Европа и несъответствие с европейското законодателство в областта на енергийната политика. Такива писма изпратиха Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, Хърватия, Гърция, Литва, Латвия и Естония.

Най-големи щети проектът ще нанесе на Украйна, тъй като основното предназначение на тръбата е да намали зависимостта от украинския транзит. Пускането на втория "Северен поток" ще лиши Киев от около $2 млрд транзитни такси.

Новината, че ЕК може да даде положително заключение по СП-2 се появи на следващия ден, след като "Газпром" обяви отстъпките, които е готов да направи за европейските пазари в рамките на антимонополния спор с ЕК.

В понеделник (13 март) руският газов гигант обяви, че няма да възпрепятства реекпорта на руски газ между европейските потребители, ще се откаже от непазарните преимущества, които дава на "Газпром" контролът върху инфраструктурата, няма да предявава претенции към България, в това число и във връзка с вината й за провала на проекта "Южен поток", и ще преразгледа цените за някои клиенти, приравнявайки ги към цените на западноевропейските хъбове. Според експертите загубите на "Газпром" от това ще бъдат незначителни на фона на многомилионните глоби, които ще й бъдат спестени в спора с ЕК.

Противниците на СП-2 обаче едва ли ще се примирят с решението на ЕК да даде зелена светлина за проекта, ако такова действително бъде взето, коментира шефът на Фонда за енергийно развитие Сергей Пикин  пред Газета.ру. Според него те отново ще подадат жалби в съда, както стана с допълнителните мощности на OPAL.

Източник: Руски дневник