Руският президент Владимир Путин е сменил тактиката и продължава да атакува Украйна с ирански дронове-камикадзе. Тези нападения не са свързани с експлозията на Кримския мост.

Това е заявил генерал-лейтенант Игор Романенко, бивш заместник-началник на Генералния щаб на украинските въоръжени сили, съобщава "УНИАН".

"Продължаващите удари доказват, че масираните удари не само по Киев, но и по други градове на 10 октомври, а след това на 11 и 17 октомври не са свързани с взрива на Кримския мост, а със ситуацията на трудни перспективи за Путин да постигне целите си в тази война", казва Романенко.

Според него, досега нито едно от действията на Путин не е довело до желания резултат. "Частичната мобилизация влоши социалната ситуация. В Русия 700 000 руснаци са заминали за чужбина и продължават да го правят.

"Знаем какво се случва с мобилизираните на фронта, те са зле екипирани и подготвени, има много загуби сред тях. Всъщност мобилизацията се е провалила. Това е първото нещо. А второто е, че Русия получи остър словесен отговор на заплахата за използване на ядрено оръжие от САЩ и други съюзници на Украйна.

- Трето,  на две направления на фронта се провеждат наши контранастъпателни действия - в Харков и Херсон. Вече втори месец в тези направления врагът не постига резултати. Затова подобни нападения представляват нови действия, които не са свързани с експлозията на Кримския мост", обяснява генералът.

Според Романенко, Русия вече не може да удари Украйна с модерни, високоточни и скъпи ракети, но все още се възползва от лоялността на Иран, който предоставя баражиращи снаряди, или дронове-камикадзе.

Русия преговаря и за доставката на балистични ракети Fateh-110 и Zolfaghar. Първата достига 300 км, а втората - 700 км. Особеността на тази ракета е, че тя може да бъде насочвана от оптична система, т.е. от оператор, на последния етап от полета. Това дава възможност за по-голяма точност.

Нещо повече, твърди се, че Русия се е договорила с Иран да достави ракети с още по-голям обсег - около 1500 км. Това е аналог на Х-55. Твърди се, че Руската федерация е предала на Иран проектната документация и този комплекс е бил произведен и тестван там. Сега, когато Русия има проблеми с производството, Иран произвежда тези комплекси и е готов да ги предаде на Русия.

"Така че има един въпрос към нашите съюзници. От седем месеца искаме ATACMS за HIMARS и MLRS на 300 км, въпреки че има ракети на 500 и 600 км. А иранците предоставят на руснаците ракети с обсег на действие от 300 и 700 км и водят преговори за 1 500 км", добавя генералът.

Романенко заявява, че Украйна може да се защити от иранските оръжия, като създаде отделна система за противоракетна и противовъздушна отбрана, която да обезврежда дроновете.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук