Германците пият повече алкохол от останалите европейци, показват резултатите от социологическо проучване на изследователската група “GfK”.
Според проучването европейците не консумират алкохол в еднаква степен в зависимост от това в коя държава живеят. Ако например като цяло 40% от европейците се наслаждават на алкохолни напитки веднъж седмично, числото за Германия е 50%. Около 10% от немците се наливат ежедневно. Ако в Турция трезвениците са най-много, в Германия, Холандия, Гърция и Швеция те са малцинство. Броят на неконсумиращите алкохол европейци е около една трета за цялата територия на континента, а в САЩ са още повече. В Германия обаче те са 18%, в Холандия – 15%, а в Гърция и Швеция – по 14%. От алкохолните напитки в Западна Европа предпочитат вино и шампанско (43% от всички, употребяващи алкохол), както и бира (34%). При германците, естествено, съотношението е обратното – 50% са любителите на бирата, а 40% предпочитат виното. Твърди напитки – уиски, джин, водка – консумират 10% от европейците. Сладките алкохолни коктейли пък са предпочитани в САЩ и Турция. В проучването, проведено през есента на 2008 г., са участвали 17 343 души от 17 страни на възраст над 14 години. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.